таг: сирија

Руско видео од напуштена американска база во Сирија

Па вонземјани да ги киднапираа сите до еден, немаше целата база да изгледа вака „замрзната во време“. Повеќе

Турците ѝ пркосат на УЕФА

Во само три дена, турските репрезентативци, и покрај предупредувањата од УЕФА, одново направија војнички гест со кој ја поздравуваат турската акција на северот од Сирија против Курдите. Повеќе

Што е до Трамп, нема што народ да се потресува за Курдите и Сирија

Како што Трамп нареди повлекување од Сирија (што отвори пат за влез на Турција) така двете страни од американскиот Конгрес му се ссна, меѓу другото и со аргументи кои прилично држат - а што е со Курдите, а што е со ИСИС борците? А Трамп и за тоа да ти бил спремен. Повеќе

Египет тера „Ердоган школа“ со Европа

Како и сите околни држави, така и Египет чува една легија бегалци од Сирија кои моментално бројат на 110.000. А кога ги имаш толку на број почнуваат да ти доаѓаат секакви идеи како да ги искористиш. Повеќе

Британски генерал контра хушкањето на Трамп и Болтон за војна со Иран

Во Ирак и Сирија не постои зголемена закана од Иран, порачал британски генерал што од лично искуство го знае ова како актуелен втор човек на анти-ИСИС коалицијата, и со тоа директно ги оспори тврдењата на САД што се користат како оправдување за трупање воени сили во регионот. Повеќе

Циркузантски пенал од буткање на двајца соиграчи

И најдобриот глумец меѓу фудбалерите не може да изнуди ваков смешен, непостоечки и банален пенал каков што се случи на дуелот меѓу Сирија и Австралија на Азискиот Куп. Среќа Австралија победи 3:2 со гол во 93-та минута, инаку ќе требаше да со помири со реми поради овој аматерски судиски превид.  Повеќе

До Русија со љубов

За прв пат по долги години друга држава на Израел му кажува: Престани. Барем во Сирија, повеќе нема да може. Фала ти, мајка Русија, пишува Гидеон Леви во израелскиот весник Хааретз. Повеќе

За интеграција се потребни двајца (и секој Австриец да вдоми мигрант)

Сириски бегалец кој изминативе 8 години живее во Германија и пишува колумни, во отворено писмо го повика секој Австриец да ги дели своите пари и домот со бегалци, бидејќи „интеграцијата функционира само ако е двострана - само едната страна не е доволна.“ Повеќе

Сирија: Крвавата цена на западниот нарцизам

Овие Твитер бомбардери, овие Ајпед империјалисти, апстинираат од размислување. Тоа за нив е знак на кукавичлук и нерешителност. Според нив, мора да се делува и тоа веднаш. Тие немаат идеја каков хорор може да предизвика ескалацијата на конфликтот. Повеќе