таг: шкотска

Шкотска да игра во розово? И нам нешто не ни оди, ама носеле низ историјата

Шкотите речиси секогаш играат во традиционални сино-бели бои и тешко е да се поверува дека оваа брутална репрезентација позната по фајтерска игра некогаш играла во розови дресови. Пред три години така се појавуваа на гостувања, а и пред 100 години играле во оваа боја. Повеќе

Шкотска тргна накај сопствена валута

Планот на владејачката Шкотската национална партија е дека Шкотска ќе треба да создаде сопствена валута во рок од неколку години по напуштањето на Британија. И овој план, барем на прва не мина лошо. Повеќе

Трансродовите права удрија на женските права

Група феминистки и академици ја предупредуваат шкотската влада дека нивното „месечарење“ кон пообемни права за трансродовите лица води кон „значителна ерозија на женските права“. Повеќе

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата поради страшни болки. Повеќе

Симпатичен гест на фудбалерите на Израел за време на химната во Шкотска

Пред почетокот на мечот во Единбург во Лига на нации, неколку репрезентативци на Израел приметиле дека децата кои стојат покрај нив мрзнат на силниот ветер па ги соблекле јакните и им ги дале да се стоплат. Повеќе

Како Алекс Фергусон само еднаш во кариерата бил селектор

Единствениот пат кога славниот Шкот тренирал репрезентација било во 1985-та година кога тогашниот селектор на Шкотска починал на сред меч и останале без предводник. Повеќе

Детето со Осгут-Шлатерова болест кое заигра за Манчестер Јунајтед

За еден сер Алекс Фергусон да му се обрати на Мурињо и да му препорача дете, за него уште голобрад да се борат Шкотска и Англија, тогаш стварно треба да си бисер каков што е Скот Мектоминеј - новиот миленик на навивачите на Јунајтед. Повеќе

Во 2001 Роналдињо за малку не потпишал со шкотски Сент Мирен

Во летото 2003-та, Роналдињо премина во Барселона и на „Камп Ноу“ одигра неколку фантастични сезони (посебно 2005/2006), и како да нè спреми за јавлението на Лионел Меси. Повеќе

Од крајност во крајност во шкотскиот фудбал

Колку е досаден на теренот, шкотскиот фудбал толку е интересен на трибините. Така за време на мечот Гринок Мортон - Сент Мирен, гостинскиот дефанзивец од Кипар Стеиос Деметриу од трибините го погодија со чоколадце кое си го изеде. Во исто време бизарна ситуација на мечот Данфермлајн - Фалкирк во шкотскиот Чемпионшип, каде гостинските навивачи фрлаа протетички очи кон фудбалерот на домашните Дин Шилс на кој во 2006. година на 18 години му извадиле едно око. Повеќе