таг: шкотска

Јазичкиот експеримент на кралот на Шкотска

Додека се занимаваме со нашиот закон за јазиците, да видиме како на крајот на 15-тиот век еден владетел се обидел да покаже кој е најстариот јазик, оној оригиналниот, даден од Бога, преку експеримент кој подразбирал целосно отсуство на каков и да е говор. Повеќе

Драмски театар Фалкирк

Фудбалерот на шкотскиот Фалкирк, Арон Мјурхед може комотно да се пријави на следната аудиција на Јас имам талент. Повеќе

Навивач на Ренџерс ја зема топката и избега

Откако Рајан Кристи од Абердин ја шутна „небо под облаци“ и топката залута на трибината зад голот на стадионот „Иброкс“, еден навивач на Ренџерс реши порано да го напушти мечот. Повеќе

Преживеал масакр во школо, а денес е светски тенисер број еден

Го освои и својот втор Вимблдон во кариерата, блесна на Олимписките Игри во Рио2016 и стигна до посакуваното место број 1 на АТП листата. Но малку се знае за неговото детство. Повеќе

Како изгледа најстарата фудбалска топка на светот

Датира од пред 450 години и е пронајдена на крајот од минатиот век во еден замок во Стерлинг, Шкотска. Се претпоставува дека со неа играле шкотските војници и слугите на кралицата Марија Стјуарт. Повеќе

Голот кој не се брише од меморијата на Англичаните

Дербито на вечерта во квалификациите за Мундијалот во Русија се игра во групата Ф. Се работи за едно од најголемите ривалства меѓу две земји, Англија и Шкотска. На навивачите на Гордиот Албион оваа пресметка секогаш ќе им буди спомени на Европското во 96-та и оној епски потег на Пол Гаскоњ. Повеќе

Пред 30 години Ферги беше назначен за тренер на Манчестер
Како Германец одговара на шкотски хумор

Некои мали деца знаат да го изговорат Борусија Менхенгладбах (Borussia Mönchengladbach), но тоа на учителката во школо ама баш ништо не им значи. Проблемот е кога постари не знаат ни да го изговорат ни да го напишат. Повеќе

Шкотскиот Герет Бејл го држи Лајпциг први врвот

Никој во Бундеслигата не го сака РБ Лајпциг. Тоа знаете. Но дали знаете дека овој тим собра 12 бода на првите шест меча сезонава а главен џокер на тимот е 19-годишниот Оливер Бурк чија асистенција го испровоцира првиот пораз на Борусија Дортмунд. Повеќе