таг: серија а

После се чудат зошто во Италија има толку многу расисти

Лучано Пасирани, возрасен човек, децениски спортски новинар во Италија. По почетниот скандал во Каљари каде гомила идиоти му „букаа“ на Лукаку со мајмунски крици, се крена голема врева во Италија. Таман се стиши, сега се појави овој стар морон кој во студио почна на сите ѕвона да го фали Белгиецот Ромелу Лукаку дека е најдобро засилување во Серија А, дека не видел таков играч во Италија досега, и во еден момент (34-та секунда) рече: „Еден на еден те убива, те убива. Ти требаат десет банани за да го сопреш, толку е добар“. Повеќе

Стоперот на Италија кој се излекува од рак, му напиша отворено писмо на Михајловиќ

Во 2013-та на Франческо Ачерби му дијагностицирале рак на тестисите. Стоперот бил на операција, но после една година се случил рецидив, односно болеста се повратила. Решил да се бори храбро и еве го стана стандарден репрезентативец на Италија. Повеќе

Кој што купи од Италијаните и колку потроши?

На 2 септември заврши летниот преоден рок кој остави силен белег во Серија А. На чизмата слетаа јаки фаци кои се очекува да го подигнат квалитетот на италијанскиот фудбал, како и да го зголемат интересот. Повеќе

Доказ зошто Конте е најголемо засилување на Интер

А на „Меаца“ дојдоа еден куп нови играчи и тоа звучни имиња како Ромелу Лукаку и Алексис Санчез, два светски напаѓачи кои стигнаа од најсилната лига на светот. Тифозите на Интер сметаат дека тренерот е најзвучно засилување. Еве и зошто. Повеќе

Расизам кон Лукаку фатен на дело во Каљари

Италијанскиот фудбал никако да раскрсти со расизмот и фашизмот кои цутат на некои трибини. Англичаните тоа го решваат по брза постапка, како во примерот со Стерлинг кога морони навивачи на Челси испуштаа мајмунски крици, на крај беа откриени и им беше изречена доживотна забрана за влез на стадионот. Во Италија од година во година расизмот е како добро утро. Особено во Каљари каде досега беа навредувани Мунтари, Матуиди и Мојзе Кеан. Повеќе

Хајлајтс од лудото дерби Јуве - Наполи

Ако Серија А сезонава биде како дербито Јуве - Наполи на кое паднаа дури 7 гола, тогаш ќе гледаме неверојатен фудбал. Шампионот со головите на дебитантот Данило, Игуаин и Кристијано Роналдо водеше 3-0 после 62' минути игра и кога сите мислеа дека е готово, Наполи во рок од само 15 минути се врати на 3-3 преку новите засилувања Костас Манолас, Ирвинг Лозано и Џовани ди Лоренцо. На крај лудница во судиско продолжение. Повеќе

Бомбата на Кандрева од друг агол

Антонио Конте ја запали машината. Интер со 4:0 го прегази Лече во последниот меч од првото коло на новата Серија А. Меѓу стрелците беше и Ромелу Лукаку кој постигна гол на дебито, а играч на мечот беше ветеранот Кандрева. Повеќе

A времето на спортска прогноза 1X2 го фативте ли?

Мотивиран од Википедијата во тефтер направена оригинално и ракописно, добивме уште еден мејл од читател кој поседува нешто слично, ама многу помалку макотрпно за одржување. Тука практично се ти е на тацна и треба само да пополнуваш. Повеќе

Фудбалскиот месец кој со душа го чекаме на лето

Тезата дека кога нема светско или европско, нема фудбал цело лето е погрешна. Како нема, кога не овој, следниот викенд ќе се најдеме во кладилница. Стартуваат англиско и француско. Прво коло: Манчестер Јунајтед - Челси. Па па па. Повеќе