таг: русија

С-500 „Прометеј“ ќе гаѓа во вселена

Прометеј треба да биде апгрејдот на С-400 рускиот одбранбен систем, кој до сега му направи повеќе проблеми на Западот на дипломатско отколку на бојно поле. И како за нова верзија, тој ќе биде значително унапреден. Барем според Русите. Повеќе

Корејките го дадоа првиот гол и се расплакаа од среќа

Откако изгубија рекордно високо 64:0 од Унгарија, корејските ватерполистки денес играа против Русија. Изгубија 30:1, а историскиот гол кој го дадоа го прославија како да е шампионски. Повеќе

Како да не спречиш сајбер-војна со Русија

Њујорк тајмс објави дека САД успеале да упаднат во руската енергетска мрежа и да постават малвер способен да го наруши нејзиното работење, кој ќе седи таму како мерка за одвраќање на Русија од сајбер-напади против САД. Во реакцијата Кремљ не изгледаше многу предомислен, туку порача дека дури и таква закана е поверојатно да донесе до војна отколку да ги пишмани. Повеќе

Стотици Роми товарени на автобус и депортирани од руско село по убиство на Русин

На 13-ти јуни годинава се случува масовна тепачка меѓу жителите селото Чемодановка и тамошните Роми. Во тепачката загинува еден Русин. Следниот ден Русите одржуваат масовен протест. Два дена подоцна почнуваат да ги палат ромските куќи. Повеќе

Американците активно работат на хакирање на руската електрична мрежа

Првите обиди за упад се направени во 2012, на сред од мандатот на Обама, и нема докази дека во тоа време хакерите на американската влада успеале да изгасат некој дел од електричната мрежа. Со доаѓањето на Трамп стратегијата преминува во отворен напад во кој сајбер силите на САД успеале да вметнат свој малвер во електричната мрежа и во други мети, открива Њујорк тајмс. Повеќе

Русите продолжуваат со шамарање, само ова е многу, многу подобро

Што да ви кажеме, уште едно првенство во Русија за билдери и слично, и уште еден натпревар во шамарање, чисто за на публиката да и биде поинтересно. Само овој пат го нема она забраденото брдо од човек Камотски, всушност нема ниту едно машко. Натпреварот во шамарање е меѓу жени, а неможеш да оставиш жени на бина да си лепат шамари по лице. Ама Русинот и за тоа има решение. Повеќе

ЈП Улици, дупки и патишта

Следен пат кога ќе ја пцуете пластичната сигнализација на сред автопат нека ви текне на видеово од Русија. Повеќе

Путин ја одбил нарачката на Иран за С-400

Барањето на Иран за купување на одбранбениот систем било одбиено главно затоа што Русија е свесна на напаленоста на сегашната американска администрација да отвори уште една војна во Персискиот залив. Повеќе

10.000 души ја гледаа Игра на тронови на фудбалски стадион во Москва

Во понеделникот вечерта на стадионот на Локомотива Москва во населбата Черкизово се прикажала шестата епизода од осмата сезона на планетарно познатата серија „Игра на тронови“. Повеќе