таг: родители

Колку заштита е доволно?: епидемијата на токсично родителство

Австралиски автор и директор на неколку училишта тврди дека е сè потешко да се раководи со ваква институција. Не поради децата, туку поради нивните родители. Повеќе

По ново, неспиењето е полошо за деца отколку социјалните медиуми

Помалку грижа за времето што децата во текот на денот го трошат на социјални медиуми, а повеќе внимание на подолг сон за истите, е новата препорака за родителите. Повеќе

Јунакот кој остана без двата родители и освои титула во нивна чест

Во сенка на големиот Новак Ѓоковиќ кој ги поместува границите во тенисот, публиката малку знае за Ласло Ѓере, српскиот тенисер кој освои титула во Сао Пауло и ја шокираше јавноста со изјавата кога ја прими наградата. Повеќе

ПСВ Ајндховен организираше прекрасен ден за најмалите

Трофејниот холандски клуб направи убава акција на стадионот „Филипс Арена“ каде главна улога беа дечињата на навивачите на ПСВ и маскотата Фокси. Повеќе

Не си го сакаш детето ако не си му ангажирал тутор по Фортнајт

Понудата почнува од 50 долари за 4 часа онлајн лекции, до зависи колку ќе се договориш за тутор во живо да го обучува твоето дете за една единствена цела - како да не изгуби на Фортнајт. Повеќе

Кога родителите му договарале реклами на маестро Федерер

На средината од февруари Федерер потпиша нов рекламен договор со авто гигантот Mercedes и според Forbes, “Маестро“ ќе заработи 15 милиони долари за 3 години. Таквиот договор само ја зацврсти репутацијата на Швајцарецот како „крал на рекламите“. Повеќе

Како да го збеснеш сопственото дете во 1 потег

Еден од непогрешивите начини е - дај му да нацрта нешто што ќе го истетовираш на себе. Што ќе речат некои искусни родители „оди па кажи му после дека мора да јаде боранија“. Повеќе

Ќотекот е излезен од јазикот

Ако им спомнете тепање на децата, повеќето родители од прва ќе ви речат дека се против физичко казнување. Но, ако им понудите некоја поблага терминолошка алтернатива (на пример, плескање по газето), нивната педагошка палета веќе станува „поинклузивна“. Повеќе

Децата летоска треба да се досаѓаат

Постојат бројни активности со кои на детето може да се пополни празнотијата на летните распусти за да не му биде здодевно. Но, ако не му дадете шанса да му е досадно, кога тоа ќе открие што всушност сака?   Повеќе