таг: политика

Oтворен музеј на баклавата во Турција
Вест за со попладневно кафе

Ова може да изгледа како наивен обид за оттргнување на вниманието од позначајни теми. Но баклавата е културолошки многу побитна отколку што можеби изгледа на прв поглед, и освен слаткиот вкус го има и оној горчливиот, на политиката. Повеќе

Берлускони се враќа на голема врата во политиката, не и во Милан

Тој е ноќна мора за италијанската левица и партијата во подем „Пет ѕвезди“. Има еден куп кривични пријави за него, обвиненија и тужби а додека тој оди на рочишта, славниот Сорентино за него снима филм. На Берлускони му е интересно и без Милан. Повеќе

Социјални медиуми: ширењето „вируси“ како доблест

Американците си ги допираат мобилните во просек повеќе од 2600 пати дневно. Населението на САД прди околу 3 милиона пати во минута, но лајкува постови на Фејсбук околу 4 милиони пати во минута. Некако сме среќни што нема ваква статистика за Македонија.  Повеќе

Џегер има две нови политички ангажирани песни

Дедо Мик Џегер има свое мислење за брегзит, и си го кажува со две нови песни, објавени во четвртокот. И не само за брегзит, туку и за лажните вести, имиграцијата и генералната несигурност.  Повеќе

Како умереноста од доблест стана маана

„Умерена реакција“, „умерен политички потег“...Во време на радикални и екстремни однесувања, на умереноста сепак не се гледа како на нешто што треба да се поттикнува и цени, туку како на неодлучност, слабост и опортунизам. Повеќе

Како Твитер ја претвори политиката во порно

Ова е колумна во која формално со заклетва се одрекувам од Твитер за сите времиња. Ќе го задржам моето Твитер име, а се надевам и следбениците, ама од сега мојата сметка ќе ја одржува уреднички асистент. Ќе се појавувам само за да кажам убави работи околу текстови на кои им се воодушевувам, луѓе што ми се допаѓаат и музика што ја сакам. Повеќе

Полска ја отстранува „непожелната“ литература
Нов Фаренхајт 451

Повеќе од 80.000 книги од фундус кој се состои од 200.000 книги на заедничката библиотека на Факултетот за филозофија и социологија при Универзитетот во Варшава, Институтот за филозофија и социологија на Полската академија за науки и Полското филозофско друштво, ќе бидат отстранети. А тоа е исто како да се запалени. Повеќе

Сиенен ја претвори политиката во спорт
"ЕСПН за политика"

"Идејата дека политиката е спорт не може да се негира, и ние го сфативме тоа и така ѝ пристапивме," објаснува пред неколку дена Џеф Закер во интервју за Њујорк Тајмс. Кој е Џеф Закер? Директорот на Сиенен кој дојде на позицијата во 2013 од Енбиси, каде што исто така беше ЦЕО. Повеќе

Чмар wars
Somebody has to save our skins from...

Кој нема да полуди овде, тој не е нормален. Повеќе