таг: песна

Кога политичар ќе фати да рецитира погрешна песна на погрешно место
Кој наш знае поезија наизуст?

Во случајов тој е Британец и се вика Борис Џонсон, актуелен државен секретар за надворешни работи на оваа земја. При посета на Мијанмар тој реши наизуст да кажува песна од Киплинг. И не можеше да сфати зошто толку упорно го запираат во таа намера. Повеќе

Младите „револуционери“ кои заслужуваат одмор
Песна на денот

Годината е 1970. Во Грција владее воената хунта, која се обидува да ја заштити земјата од наводна „комунистичка конспирација“. Од татковината поради политички прогон емигрираат стотици грчки интелектуалци-левичари. Повеќе

Образовна песна за среќен почеток на годината

Дали би биле подобри ученици ако ни се даде шанса сè во животот да направиме по втор пат, како повторувачи во истиот клас? Повеќе

Како запеа коментаторот на Спортклуб среде пренос

На три минути до крајот од големото финале на Евролига, Фенербахче имаше 18 поени предност што го натера хрватскиот коментатор на Спортклуб да го запее хитот на Џо Марачиќ - „Довидување и не плачи“. Повеќе

„Картон oд тебе“ (A Case of You) - Џони Мичел/Салвадор Собрал
Песна на денот
Пeсната на Памела Андерсон посветена на Асанж
Активизмот е секси

За благо збунувачките стихови на некогашната чуварка на плажата во епската поема која истовремено зборува за зеленчук, мобилни и загубената уметност на сексот пишувавме претходно тука. Сега таа повторно стана актуелна, со песна посветена на - Асанж. Повеќе

Луѓето од „Брнинг мен“ - фестивалот на радикалното самоизразување
Да не сте за накај Невада?

Илјадниците кои од вчера почнаа да се слеваат во Блек Рок во Невада делуваат како квази-хипици, дојдени среде пустина да се издуваат и да избегаат од досадното секојдневие. Но кои сме па ние да им судиме?  Повеќе

Ѓоковиќ зема микрофон на роденден и се распеа

Најдобриот светски тенисер синоќа на роденденот на неговата сопруга Јелена покажа дека знае да удри бекхенд и форхенд со микрофон. Повеќе

Најзаразната навивачка песна стигна и на Европското
Северно Ирците ја донесоа

Секогаш досетливите Ирци и Северно Ирци уживаат во Франција. Вториве преземаа една ретро песна после која сите сакаме нивниот напаѓач Вил Григ да даде гол на Европското. Повеќе