таг: песна

„Картон oд тебе“ (A Case of You) - Џони Мичел/Салвадор Собрал
Песна на денот
Пeсната на Памела Андерсон посветена на Асанж
Активизмот е секси

За благо збунувачките стихови на некогашната чуварка на плажата во епската поема која истовремено зборува за зеленчук, мобилни и загубената уметност на сексот пишувавме претходно тука. Сега таа повторно стана актуелна, со песна посветена на - Асанж. Повеќе

Луѓето од „Брнинг мен“ - фестивалот на радикалното самоизразување
Да не сте за накај Невада?

Илјадниците кои од вчера почнаа да се слеваат во Блек Рок во Невада делуваат како квази-хипици, дојдени среде пустина да се издуваат и да избегаат од досадното секојдневие. Но кои сме па ние да им судиме?  Повеќе

Ѓоковиќ зема микрофон на роденден и се распеа

Најдобриот светски тенисер синоќа на роденденот на неговата сопруга Јелена покажа дека знае да удри бекхенд и форхенд со микрофон. Повеќе

Најзаразната навивачка песна стигна и на Европското
Северно Ирците ја донесоа

Секогаш досетливите Ирци и Северно Ирци уживаат во Франција. Вториве преземаа една ретро песна после која сите сакаме нивниот напаѓач Вил Григ да даде гол на Европското. Повеќе

Конечно начин како да се збогатиш од поезија

Еве како да се исплатат сите оние школски дрндања околу тоа „што сакал поетот да каже" со некој стих. Оној кој ќе ги пробие значењата на една песна може да најде вистинско сандаче со богатство, скриено во близина на канадската граница. Повеќе

ПСЖ се скара со М.И.А. поради дрес во спот за мигрантите

Пари Сен Жермен бараше преку Универзал Мјузик да се тргне спотот за песната Граници (Borders) на англиската пеачка М.И.А. затоа што видеото ја нарушувало престижната репутација на клубот. Повеќе

Рецепт за далматинец (или бел сонет на црни туфни)
Стихови на денот
Градот убав

Напишана за еден град којшто го снемува, и за едни луѓе кои ги сакам. Повеќе