таг: пабло ескобар

Сликата на Салвадор Дали што ѝ го спасилa животот на жена му на Ескобар

„Танцот“ не е најпознатата слика на шпанскиот надреалист, но има најинтересна приказна.  Повеќе

Велат дека Ескобар е убиен поради автогол, но приказната е посложена

Иако важел за џентлмен на теренот, чесен и пристоен човек кој одбил да остане во Америка по испаѓањето од Светското и решил да се врати дома меѓу своите Колумбијци, асфалтот немал милост за него. Повеќе

Хуан Квадрадо како мал се криел под кревет кога го убиле татко му

Во детството Хуан Куадрадо толку често слушал истрели од улицата, што родителите веќе смислиле ритуал за да го смируваат: секој пат кога на улица почнувала жестока престрелка, тој легнувал под кревет и ги затнувал ушите додека пукотниците не се стишаат. Повеќе

Нилските коњи на Ескобар ја тероризираат Колумбија

Родени во Африка, ама заради човек со многу пари како мали се префрлени во Колумбија. Кога нивниот газда е убиен пред 25 години тие се оставени сами на себе, а во околина како Колумбија одлично се снаоѓаат. Повеќе

Зошто нема да ја гледам 3-та сезона на Наркос
Поглед од Богота

Причината зошто новинарката на Ел Спектадор првично одбива да ја гледа серијата на Нетфликс е затоа што како дете израснато во Колумбија таа своето детство го минува следејќи го животот и приказната на Пабло Ескобар секоја вечер, директно, на телевизиските вести. Ама потклекнува под притисок на околината. Повеќе

Учиме шпански со Пабло Ескобар

Како што фановите сфаќаат дека шпанскиот им легнува, посебно кога се уфилмани после сезона Наркос дека они се нарко-босот што го тресе светот, така маркетинг агенцијата на Нетфликс сфаќа дека тоа е рекламата што им фали до тогаш. Резултат, лекции по шпански со Пабло Ескобар (ака Вагнер Мура). Повеќе

Аркан, Блатер, Ескобар, Берлускони, Мамиќ...тие се тие

И сега се прашувате што бараат овие “чесни“ момци заедно во наслов. Гол.ком направи листа на топ 20 најконтроверзни претседатели во фудбалот. Друштвото е “ултра скромно“, а од нив дури седуммина се Италијанци. Повеќе

Колочини за Че Гевара и Фидел Кастро
Не ти требаат многу пари, само добри другари

Фабрицио Колочини е еден од ретките фудбалери кои повеќе сака да прочита добра книга, отколку да разгледува каталози за бесни коли со соиграчите. Верува во идеологијата на Фидел Кастро и Че Гевара и се ужасува на злосторствата на нацистите. Повеќе

Како Пабло Ескобар местел натпревари во Колумбија

Во време кога на улиците на Меделин да носиш пиштол со себе по улица било како да носиш најнормален предмет, фудбалот важел за игра подеднакво интересна за обичниот народ но и за босовите на нарко-картелите, меѓу кои и главниот кој имал свој клуб. Повеќе