таг: муслимани

Хрватите протеруваат Босанци што не сакаат да кодошат за нив

Разузнавачките структури на Хрватска веќе ги етикетираат како безбедносна закана Босанците што не сакаат да соработуваат со нив. Повеќе

Калиф Ердоган

Муслиманите од Индија, кои бројат популација од речиси 190 милиони луѓе, се една од најпривлечните групи верници во Исламот за различните муслимански центри на моќ. До сега главната борба за нивна наклоност се водеше меѓу саудискиот вахабизам и пакистанскиот џихадизам. Од пред некое време во играта се приклучи и Ердоган со целата своја отоманска амбициозност. Повеќе

Непријателот на мојот непријател е муслиман?

Кај Евреите во Германија вкоренетиот страв од нацисти стана засенет со страв од анти-семитизам на над 1 милиони новокомпонирани муслимани жители на Германија кои како бегалци пристигнаа во земјата од 2015 до денес. Повеќе

Зошто муслиманскиот свет молчи за третманот на муслиманите во Кина?

Бројката на Ујгури во Кина се движи меѓу 11 и 15 милиони луѓе (зависи кого прашаш), и за сега Обединетите нации и САД се главни критичари за начинот на кој Кина ги третира муслиманите во својата земја. Во исто време, стандардно гласните и (финансиски) активни муслимански земји низ светот се неми на темата. Повеќе

Голманот на Египет одбил награда за играч на мечот поради пивара

Фудбалерите на Египет беа тврд орев за Уругвај во вториот меч од првото коло во групата А, а и покрај поразот од 1:0, голманот на Египет беше прогласен за најдобар поединец на мечот. Повеќе

Како Рамазанскиот пост влијае врз фудбалерите?

Саудијците кои ќе го отворат Мундијалот против домашната Русија, постат речиси цел месец но тврдат дека се максимално спремни психички и физички за своето историско учество. Повеќе

Германија меѓу „добродојдосте мигранти“ и „бидете раат Евреи“

Како што земјата почна да вдомува милиони мигранти од делови од светот во кои мразењето Евреи е речиси уставно загарантирано право, така почнаа и да растат тензиите кои не дека ќе тргнат накај смирување. Повеќе

3-ти април, британскиот Ден на казнување муслимани

Пред неколку седмици во најмалку 6 заедници во Британија пристигна писмо во кое за 3-ти април се најавува Денот на казнување муслимани во Британија. Во писмото е вклучена и таблица според која ќе се бодуваат најразличните типови насилство врз муслимани. Повеќе

Основи на проблемот со Ерусалим

Во многу полабавите децении војна меѓу Палестинците и Евреите што и претходеа на одлуката на Трамп, и двете страни го сметаа Ерусалим за своја света земја и свој главен град. Сега Трамп само отвори нова димензија, натежнувајќи на страната на Израел. Повеќе