таг: мундијал

Америка и Австралија играа кошарка пред 51.000 гледачи, Мичел со порака на патиките

Кошаркарската селекција на Америка, во пријателска средба пред стартот на Светското првенство, ја совлада Австралија пред 51.218 гледачи во Мелбурн. Мечот го одбележаа неколку интересни моменти. Повеќе

Со каков состав ќе отпатува Америка на Светското?

Легендарниот Грег Поповиќ кој неодамна стана селектор на Америка, остана и без новиот кошаркар на ЛА Лејкерс Ентони Дејвис за Мундијалот, така што САД ќе бидат без уште една супер ѕвезда. Повеќе

Почетоците на Умбро, фирмата со која Англија и Бразил станаа Светски шампиони

По сториите за основањето на најк, адидас и пума, на ред е приказната за почетоците на култната фирма која шиеше и уште шие опрема за многу познати репрезентации и светски екипи. Повеќе

Патувај игумане и не грижи се

На радост на мнозинството Аргентинци, центарфорот на Челси кој играше и за Реал Мадрид, Јувентус и Милан, реши да го урами репрезентативниот дрес и да се збогува со националниот тим. Повеќе

Како Меси преку Ракитиќ им пратил на Хрватите 30 дреса

Воодушевен од тоа како Хрватите се бореа и играа на Светското првенство 2018, Лионел Меси преку соиграчот на Барса потпишал автограм на 30 дреса и им ги пратил на „коцкестите“. Повеќе

Откриено кој го продава бронзениот медал на Хрватска од Светското 1998

Веста дека пред неколку дена на страната на една аукциска куќа се појавила понуда за продажба на бронзениот медал којшто Хрватска го освои на Мундијалот во Франција 1998, ја изненади јавноста во земјата на светскиот вицешампион. Повеќе

Хрватска јуначки во историско финале на Светско!
СП Русија

Англија 28 години чекаше полуфинале на Мундијал, Трипиер во 5’ минута од слободен удар ги доближи до финале, но Хрватска маестрално се врати и заслужено во продолженија го нокаутираше „Гордиот Албион“. Повеќе

Песната на која англиските навивачи полудуваат и секаде ја грмат
Drinking all your vodka

После години и години разочарувања од многу генерации меѓу кои и онаа златната на Џерард, Тери, Лампард, сега англиските навивачи конечно гледаат свежина и младост спремна да им го донесе трофејот кој го чекаат  Повеќе

Приказна за голманот на Египет кој брани на 45 години

Татко му имал пристојна работилница и секој ден му трубел или да седне да учи или да помага со работата. Ама малиот Есам сакал само едно нешто да брани и тоа да брани без ракавици. Повеќе