таг: легенда

Дресот на Тони Паркер отиде во вечноста, а Сан Антонио го прогласи 9 ноември за Паркер ден

После мечот со Мемфис (109:113), на домашниот паркет во арената на Сан Антонио се одржа церемонија во чест на овековечување на бројот на Тони Паркер, легендата на Спарс и НБА. Повеќе

Марадона ја водеше екипата со кралска фотелја крај теренот, го пречекаа како Бог

Диего Марадона е тренер на Химнасија Ла Плата, тим кој синоќа му гостуваше на Њуелз во аргентинската Супер лига. Диего на времето одиграл само 5 меча за Њуелз, ама го пречекаа како Тутанкамон уште кога влезе во градот. Повеќе

Најубавиот гол во кариерата на човекот кој денес заврши кариера

После 467 меча во Премиер лига со 108 гола и 58 асистенции, харизматичниот Питер Крауч (38) кој забележа 42 настапи за Англија со 22 гола, денес објави дека ја завршува својата фудбалска кариера. Повеќе

Кога Џордан го соблекол дресот со број 45, облекол 23 и растурил

Иако правилата биле многу строги, следувале казни и санкции за нивно прекршување, најголемиот на сите времиња решил да тера по свое и на крајот го прослави бројот 23. Многу генерации израснаа со оваа бројка во чест на Џордан. Повеќе

Емотивно испраќање на последниот гладијатор

Откако со солзи го испратија Франческо, навивачите на Рома синоќа се збогуваа и со неговиот наследник, најголемиот фајтер кој ја носел капитенската лента, Даниеле Де Роси. Повеќе

Рома го има Тоти, Бразил Пеле, Наполи Марадона а Киево Пелисие

Еден од највозрасните активни фудбалери во Европа, 40-годишниот напаѓач на Киево, Серџо Пелисие објави дека по крајот на сезоната завршува со фудбалската кариера. Повеќе

Queen ги напишале We Are the Champions и We Will Rock You за стадионски толпи народ

Фудбалската грозница во Велика Британија била толку голема што на мега концертите во пауза меѓу песните, публиката зсекогаш почнувала некоја навивачка песна (ни денес ништо не е сменето на прославите), па Фреди Меркјури се инспирирал да напишат нешто свое што ќе се пее. Повеќе

За спонзорот Teka на легендарните дресови на Реал Мадрид

Логото на дресовите кои ги носеа Раул, Роберто Карлос, Гути, Фиго и другите легенди остана запаметено со успесите на „кралскиот клуб“.Во ситуација кога интернетот не беше доминантен, ретко кој знаеше нешто повеќе за Тeka, спонзорот на Реал Мадрид. Повеќе

Само еден фудбалер можеше да носи крената крагна на дрес и добро да му стои

Околу кренатата крагна на Ерик Кантона се исплетеа многу анегдоти, конспирации, теории на заговор. Тој ни самиот не памети кога почнал да ја носи така, ама знае зошто. Повеќе