таг: избори

Таткото на Компани стана прв црномурен градоначалник во Белгија

Пјер Компани е нов градоначалник на бриселската општина Гансхорен. Таткото на капитенот на Белгија и Манчестер Сити на локалните избори бил кандидат на Хуманистичкиот демократски центар а на изборите победил со освоени 39% од вкупниот број гласови. Пјер воедно стана и првиот црномурен градоначалник во историјата на Белгија. Пред неколку години син му стана првиот црномурен лидер на фудбалската репрезентација. Повеќе

Проблемите на земјата чиј премиер не победи на изборите

Новиот шпански премиер има еден очигледен и дебел проблем - никој не го гласаше за таму. Санчез на таа функција дојде искористувајќи легални системски решенија но ниедна политичка вештина и смисла за комбинаторики не може да му го даде неопходното политичко чувство и потврда дека претставува нешто што граѓаните го сакаат. Тоа се вика легитимитет, и се добива само на избори. Повеќе

ЕУ се сака оддалеку

Не само што повеќе луѓе од земјите членки сметаат дека ЕУ се движи во погрешна насока туку постои и сериозна недоверба дека со избори тој правец може да се поправи. Ваквата апатија, централата во Брисел ќе ја размрдува со вмровски финти - одвоиле 30 милиони евра за рекламни кампањи. Повеќе

Берлускони се враќа на голема врата во политиката, не и во Милан

Тој е ноќна мора за италијанската левица и партијата во подем „Пет ѕвезди“. Има еден куп кривични пријави за него, обвиненија и тужби а додека тој оди на рочишта, славниот Сорентино за него снима филм. На Берлускони му е интересно и без Милан. Повеќе

САД се последни кои треба да се жалат на странско мешање во изборите

„ЦИА секогаш успеваше да најде ентузијастички партнери меѓу локалните елити кои се спремни да се усогласат со нејзините барања за да добијат помош во нивната борба со домашните политички опоненти“, пишува американски професор во статија за тоа како САД, кои сега се мета на руско мешање во нивните внатрешни прашања какви што се изборите, повеќе од 70 години го прави токму тоа низ целиот свет.  Повеќе

Предизборни постери Србија 1990 - 2000
Запознајте го идниот градоначалник од минатото
Гласајте за Биш!

Денес ова би се викало „фејк њуз“ или „кромид“. Но во 1989, сè уште бивша Југославија, не било очигледна зафрканција кога во весник, кој се викал ни помалку ни повеќе туку „Комунист“, некој ќе објавел манифест со кој се кандидира за градоначалник на Скопје.  Повеќе

Зошто Германците не сакаат економија слична на американската?

На неодамна одржаните избори во Германија од мртвите се врати една партија, чиј харизматичен лидер изгледа и се однесува како американски бизнисмен. Неговата платформа ги поттикнува сограѓаните да станат (дигитални) претприемачи и да се фокусираат на личното богатење. Зошто ваквиот техно-либерализам не поминува масовно кај германските гласачи? Повеќе

Највредниот неважечки лист на избори во Сплит

Наместо да црташ непристојни работи и глупости, ако решиш да им ставиш до знаење на кандидатите за кој ќе гласаш, земи слика од својот идол. А Трифон Иванов на сите ни беше идол. Повеќе