таг: истанбул

Слатките спомени на Ливерпул од Истанбул

Нема да се вратат на истиот стадион, бидејќи тогаш играа на Олимпискиот, а сега на Водафоун каде игра Бешикташ, но како и да е, овој град на навивачите на Ливерпул им вади од меморија неверојатни сцени кои само фудбалот може да ги изрежира. Ливерпул - Милан 0:3 на полувреме, 3:3 на крај и освојувач на ЛШ Ливерпул на пенали. Повеќе

Ви текнува на фудбалерот во Турција што бодеше? Му ја изрекоа казната

Безумието кое го направи полу-терористот полу-фудбалер Мансур Чалар на мечот меѓу Амедспор и Сакарјаспор, доби очекуван епилог. Повеќе

И од будалиот има по Грем Сунес

Ако некаде може да видите бувкално сè што парадоксално спојува убаво, лошо, опасно и будалесто, тоа е најголемото дерби на турскиот фудбал: Галатасарај - Фенербахче. Овој дуел секогаш се прогласува за меч од висок ризик, а кога играат меѓу себе времето во Истанбул стои. Повеќе

Elsa Bleda // Истанбул
Графит во Истанбул посветен на борбата меѓу Хабиб и Конор

Турчинот Мохамед Емин Туркмен (33), се занимава со цртање графити повеќе од 20 години. Тоа му е и професија затоа што заработува цртајќи за локалните брендови. Повеќе

Европското 2024 ќе го организира земјата на која никој не може да ѝ парира

Покрај стандардните придики за почитување на човековите права, на УЕФА не ѝ се допаѓало ни тоа што во Турција не може да се рекламира алкохол, цигари и обложувалници, ставки за кои во Германија има зелено светло. Тоа одиграло важна улога во гласањето. Повеќе

Истанбул под тепих

Деновиве во временската прогноза за Истанбул беа најавени бура и град. Како излезе прогнозата, така низ градот започна масовното покривање автомобили со теписи, картони и се што ќе се најде. Луѓето се уште се под паника од невремето што ги снајде минатата година. Повеќе

Левицата на Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател како млад професионално се занимавал со фудбал а и сега на поодминати години покажа дека некои работи остануваат без оглед на возраста. Ревијален натпревар во Истанбул. Повеќе

Голем пречек за Перо Антиќ во Истанбул

Антиќ се врати на местото каде пред неколку месеци се радуваше на историска титула во Евролигата со гигантот Фенербахче, а турските навивачи го препознаа моментот и прекрасно го пречекaа. Повеќе