таг: интервју

Тери Џонс: „Уште како дете сфатив дека комедијата е опасна работа“
Позајмено интервју

По смртта на 77 години на човекот кој според многумина беше душата на Монти Пајтон, негово интервју од 2014, кое до сега се нема појавено онлајн. Повеќе

2-часовно интервју со Дрејк
Убиствата мора да престанат
Интервју со Ево Моралес

Долгогодишниот претседател на Боливија предвремено го заврши својот мандат со егзил во Мексико. Германски Шпигел разговара со него и што довело до неговото заминување, од лажни извештаи на набљудувачи, до залихите на литиум во земјата. Повеќе

Кога Романци на Клоп му подарија клоп и го израдуваа

После натпреварите во Премиер лигата, тренерите не даваат интервјуа и изјави само на англиските медиуми, туку и на странци, и тоа е пропишано во согласност со ТВ правата. Јирген Клоп после победата над Манчестер Сити од 3:1 одговараше на прашањата на новинарот на романски Eurosport. На крајот од интервјуто репортерот му подарил клоп - традиционална романска шапка. Повеќе

„Гамбија е милина од земја“
Интервју со Александар Сани Јосифоски

Со Александар се запознавме преку Букбокс, од време на време знае да испрати некој интересен линк или да отпоздрави од некоја далечна земја. За последнава од која се јави се фативме дека не знаеме ама баш ништо. И ете повод за интервју-репортажа, за дестинација која звучи идеална за посета некаде од октомври, кога кај нас ќе фатат тоа загадувањето и маглите.  Повеќе

Борис од „Само“: „Друштвените игри се далеку од (само) игри за деца“
Букбокс интервју

Борис е дел од екипата зад местото каде може да редите кула од „Џенга“, да погодувате имиња на шпиони во „Коуд нејмс“ или да развивате цели цивилизации во „7 вондерс“. Да играте со познати, или преку играње да се запознаете со непознати. Да се дружите, затоа што тоа и е поентата на ДРУШТВЕНИТЕ игри. Повеќе

Кога Горан Стефановски го интервјуираше претседателот Глигоров

На 24 април 1998 година, во својот деветти број, некогашниот магазин "Форум" објави мега-интервју со тогашниот претседател Киро Глигоров, направено од Горан Стефановски. По повод денешниот датум, 3.5, или 102 години од раѓањето на претседателот Глигоров, пренесуваме делови од него. Повеќе

Интервју за разводи и погреби
Букбокс (за жал) гледаше

Дисклејмер: текстов е пишуван во состојба на афект по завршување на најновото издание на „Вин-вин“ од 7 февруари, во кое Оливера Трајковска разговара со Горан Бреговиќ. Чуј, разговара! Повеќе

Мелиса МекKарти: „Кога би можела да оживеам нешто, тоа би била демократијата“
Позајмено интервју

48-годишната актерка е номинирана за главна женска улога за „Ќе можеш ли некогаш да ми простиш“, прва нејзина драма после куп комедии како „Жештина“, „Шпион“, „Ловци на духови“. Во интервју за Гардијан зборува за нејзините хобитести раце и дека мрази што во 2019 се занимаваме со луѓе што мразат други луѓе. Повеќе