таг: интервју

Интервју со Ивица Тодориќ, сопственикот на Агрокор
Јувентус создава луѓе со вредности, а потоа фудбалери
Интервју со Рафаеле Армароли

130 деца веќе четврти ден по ред се калат во Ѓорче Петров со тренери на најтрофејниот италијански клуб. Разговаравме со нивниот главен тренер Рафаеле Армароли кој ни ги објаснуваше методите на работа на Јувентус, а истакна и едно 14 годишно девојче кое најмногу му оставило впечаток. Повеќе

„Мојата генерација“: сер Мајкл Кејн сними документарец за ’60-тите

„Е деца, у мое време..“. Кејн ги има и годините и харизмата за вака да ги почнува речениците. И реално да има што да раскаже. Оттаму и не е чудно што решил да сними филм на оваа тема. Повеќе

Професорката што го научи Раул Гонзалес македонски
Интервју со Сања Таневска

Сања Таневска е дипломиран професор по македонски и шпански јазик, професија која што ја доведе да седне на маса и да му предава на професорот по ракомет, „Ел Команданте“ Раул Гонзалес. Ни раскажа каков е тој одблизу. Повеќе

Последната борба на Маријан Бенеш
Оффнет сторија

По безмалку 500 настапи во рингот, Маријан Бенеш, деновиве ја боксува својата последна рунда, од финалниот меч на животот. Повеќе

Георги Господинов: „Стравот е основната причина за пишување“
Интервју за Офф.нет:

Нема помодерна технологија од литературата. Онаму каде што технологијата сè уште се обидува да стигне, литературата веќе била! Сè што се случува и треба да се случи, веќе е опишано во литературата, вели бугарскиот писател со господско презиме, и ист таков ракопис. Повеќе

Гимнастичар меѓу стативите!
Драган Мутибариќ

Легендарната единица во црвено-црниот дрес има одиграно 461 натпревар, 11 за југословенската репрезентација и 5 за младинската, со која во 1968-ма го освојува и државниот куп. Во својата кариера бранел и во Бундес лигата (Шалке 04 и Швенинген), но и за Трепча, Тетекс и Македонија Ѓорче Петров. Добитник е на 13-Ноемврсиката награда, а четири пати бил и најдобар спортист на Македонија. Сè уште е сопственик на домашниот голмански рекорд од 1989 година -1004 минути без примен гол! Повеќе

Алек Попов: „Ако земеме малку да поќутиме, нештата можеби сами ќе си дојдат на свое место“
Букбокс интервју

Еден е од најпознатите и најпреведувани современи бугарски автори е ко-сценарист на новата сезона од популарната ТВ серија „Преспав“, која наскоро треба да почне со емитување. Во интервју за Букбокс зборуваме за тоа како гледа на македонско-бугарските соработки, за второто продолжение на романот „Сестрите Палавееви“, врската помеѓу митологијата и идеологијата, и прабаба му од Прилеп.  Повеќе

Раул Гонзалес: Ќерка ми не сака да си одиме од овде
Интервју за Офф.нет

Не знае кладилница, не знае да предвидува резултати, не знае што ќе биде со Каталонија... Ама затоа има една карактеристика која овде е дефицитарна: многу добро да го знае она што му е работа. А дома има проблеми како ќе се оди од Македонија. Повеќе