таг: интервју

Разочарани сме од јавноста и срамота е клуб како Вардар да игра во Ѓорче пред 30 души
Интервју со Бобан Грнчаров

Играше во ЛШ и имаше привилегија да ги чува Фалкао, Агуеро и Форлан, ама позначаен му е историскиот пласман на Вардар во ЛЕ. Им симнува капа на Комитите за авантурата до Норвешка, а журката со нив на Боемска улица ќе ја памети додека е жив. Повеќе

Каде е, што прави Теренс Трент Д’Арби?

Новите генерации тешко дека го знаат, но ние го памтиме по неговиот одличен деби албум од 1987, кога беше прогласен за конкурент на Мајкл Џексон и Принс. Потоа ѕвездата како да му згасна. За неколку денови издава нов албум, под новото име, Сананда Маитреја.  Повеќе

Харисон Форд за Ѕвездени војни и Блејд ранер
Џон Клиз: „Немам никаква надеж за иднината на човештвото“
Пренесено интервју

„Живееме во доба на шупци. Тие раководат со сè’“, вели Клиз во ново интервју за Валчр, од кое пренесуваме делови. Повеќе

Интервјуто кое на Левандовски му направи голем проблем

Најдобриот напаѓач во германската Бундеслига Полјакот Роберт Левандовски дал интервју за изданието Der Spiegel кое и тоа како не му се допаднало на Баерн Минхен. Повеќе

Да се помириме со време: нашите деца (ќе) гледаат порно на интернет

Минатата година посетителите на Порнхаб, најголемиот порно сајт на интернет, изгледале околу 92 милијарди секси видеа. Не дека во тоа има нешто лошо. Ама со такви бројки и со генералната достапност на ваквите содржини човек со мало дете се прашува - што кога тоа ќе ги открие ваквите сајтови? Ако тоа веќе не се случило... Повеќе

Миљенко Јерговиќ: „Пишувањето го спасува светот“
Букбокс интервју

Толку пати сме пишувале за него, или сме преведувале негови текстови, што е од оние за кои сме сигурни дека „нема потреба од посебно претставување“. Меѓу најпродуктивните, и воедно најдобри писатели од јужнословенскиот писателски табор, од 28-30.5 ќе можеме да го нагостиме во Скопје, и барем малку да му се оддолжиме за сите книжевни гоштевања со кои тој нè удостоил низ годините. Повеќе

Ник Кејв: „Нашите животи се како ѕвончиња на ветер“
По повод излегувањето на ретроспективен албум на НК и Бед сидс

Денес, 5 мај, излегува компилацијата „Прекрасни суштества: најдоброто од Ник Кејв и Бед сидс 1984-2014“. По тој повод Кејв даде интервју за Гардијан, едно од ретките по смртта на неговиот син, кој падна од карпа во јули 2015 под дејство на Ел-ес-ди. Повеќе

Британец тргнал да зема интервју од балкански навивачи

Пред мечот Црна Гора - Полска (1:2) од квалификациите за СП 2018, еден британски новинар сакал да слушне збор-два од црногорските навивачи. А слушаше нешто друго. Повеќе