таг: Европа

Европската крајна десница го попрати дома Стив Бенон

Како што сам себе се покани во Европа како месија на крајната десница, така поранешниот советник на Трамп и сам се спакува да се враќа назад во САД откако не успеа да се разбере со никого од своите колеги од крајната десница од оваа страна на Атлантикот. Повеќе

Премногу е лесно Истокот да е виновник за сите проблеми на Европа

Во Европа (ЕУ) има растечка перцепција дека една конкретна категорија на општества или граѓани заслужува да биде етикетирана со презир или арогантно сожалување. Таа категорија е географски дефинирана: се наоѓа на исток. Во Брисел, Париз, Берлин и насекаде низ западниот дел од континентот, стана речиси нормално да се каже дека „Источњаците“ се оние што го расипаа ЕУ клубот. Дали е тоа фер? Повеќе

Чудата на Жалгирис со Јасикевичиус - главното откритие во Евролига

Кошарката е традиционално спорт број еден во Литванија, земја која редовно игра на завршниците од Светските и Европските првенства, а овојпат првпат после 1999-та кога даде шампион во Евролигата, ќе има претставник на Фајнал Фор. Повеќе

Бела Европа

Студија рангира 60 градови од 19 европски земји според потрошувачката на кокаин во нив, и вади резултат дека од топ 5, три се швајцарски градови. Што и не е чудо во конкуренција во која има 14 градови од Финска и 10 до Белгија, а ни еден од Романија, Бугарија или Србија. Повеќе

Снежна апокалипса во европскиот фудбал

„Сибирскиот бран“ веќе неколку дена ја зафати Европа, па многу спортски настани беа одложени за некои други денови кога ќе има услови за игра. Повеќе

Пребројување по дебели

По логика „Слога тепа Вардар, Вардар тепа Ѕвезда, Слога шампион“ и методологија строго насочена во наша полза, доаѓаме до крајно ненаучен заклучок дека - чварка, сланина, ребра, кајмак и слично, само можат да те слабеат. Според мапата на дебели луѓе во Европа, Србија како колевка на кајмакот и престолнина на чварките, во својата популација има понизок процент на претерано дебели луѓе отколку Македонија во чија кујна преовладува зеленчук, ајвар, грав и сличен арсенал. Меѓутоа и двете држави имаат помал број дебели отколку една од основоположничките на Медитеранската диета - Грција. Повеќе

Фудбалерот кој го обединува Блискиот Исток и ги помага египетските села

„Тоа што го прави тој не го направил ниту еден политичар. Салах ги обедини сите - Мароканци, Тунижани, Саудијци, Кувајтци, жители на Емирати и Оман - сите го сакаат. Кога се случува некаков напад, Салах е единствен кои ги теши жителите и им дава надеж. Повеќе

Далеку е просек

Мапа на Европа со тоа колку секоја земја треба да го зголеми или намали својот БДП за да стигне до просечниот европски БДП. Како да немавме доволно јадови до сега. Повеќе

Колку пари чини да гледаш фудбал низ Европа?

Во ноември BBC објави резултати од едногодишното истражување на Price of Football за тоа колку пари чинат билетите и сезонските карти за фудбал во сите англиски и некои европски лиги. Германците пристојни, Англичаните со претерано скапи карти. Повеќе