таг: дрога

Колку може да е тешко да шверцаш дрога, а да не удриш во полиција?

Веројатно има и поглупи начини да те уапсат со дрога, ама не и со над 270 килограми дрога (во вредност од 140 милиони долари). Повеќе

Флака „зомби дрога“
Не е дрога сè што е бело

Американските власти неодамна објавуваат дека во организирана акција заплениле дрога во вредност од 2 милиона долара. (Погледни наслов.) Повеќе

Нашмркана генерација лицемери

Иако трговијата со кокаин уништува и разорува животи на глобално ниво, користењето на дрогата меѓу „општествено ангажирани“ млади е повисока од кога и да е. Повеќе

Дутерте на свеченото уништување на 60 луксузни шверцувани автомобили
Светските прваци во дрога

Со ваква неубедлива игра и само еден освоен бод по првите две кола, селекцијата на Аргентина е многу далеку од освојување на титулата, ама затоа меѓу нив сепак има шампиони кои вешто се обидоа да го сокријат тоа. Повеќе

Проблематичните браќа на Меси и Кристијано Роналдо

Просто неверојатно идентични судбини на најдобрите фудбалери на светот со нивните браќа. И двајцата имаат страшно незгодни браќа кои прават проблеми каде стигнат а кои да докажат дека се послушни во „слободно време“ работат во музеите на ѕвездите. Повеќе

Зошто Холандија им плаќа на млади луѓе да се дрогираат на Јутјуб?

Влада на земјата спонзорира создавање на он-лајн видео серијал во кој тројца млади пробуваат дроги како екстази, ЛСД спид или (скоро) која и да е друга дрога што ќе ја препорача некој од над половината милион следбеници на Јутјуб. Повеќе

Грчец колинг

Бразилска полиција прави рација на локални нарко-дилери и нивниот погон за пакување. Според количината кокаин што од таму излегува на улица очекуваат дека ќе начекаат полн погон луѓе. Кога тоа, нарко-дилериве да ти се апгрејдувале како да се на грант од ИПАРД и немаат жив човек туку целата работа ја врши машина. Повеќе