таг: дрога

Проблематичните браќа на Меси и Кристијано Роналдо

Просто неверојатно идентични судбини на најдобрите фудбалери на светот со нивните браќа. И двајцата имаат страшно незгодни браќа кои прават проблеми каде стигнат а кои да докажат дека се послушни во „слободно време“ работат во музеите на ѕвездите. Повеќе

Зошто Холандија им плаќа на млади луѓе да се дрогираат на Јутјуб?

Влада на земјата спонзорира создавање на он-лајн видео серијал во кој тројца млади пробуваат дроги како екстази, ЛСД спид или (скоро) која и да е друга дрога што ќе ја препорача некој од над половината милион следбеници на Јутјуб. Повеќе

Грчец колинг

Бразилска полиција прави рација на локални нарко-дилери и нивниот погон за пакување. Според количината кокаин што од таму излегува на улица очекуваат дека ќе начекаат полн погон луѓе. Кога тоа, нарко-дилериве да ти се апгрејдувале како да се на грант од ИПАРД и немаат жив човек туку целата работа ја врши машина. Повеќе

Драчевски "Брејкинг бед"

Царина / полиција запленува пратка кромид полн со дрога. Прво прашање: како воопшто на некој му текнало ова? Второ, подеднакво важно, прашање: како некој воопшто го извел ова? Бонус: како ги фатиле (ако не се искодошени)? Повеќе

Сине каква журка беше, можеше кардинал да излезеш

Не е вест кога полиција ќе направи рација во стан за да прекине журка на која врие од дрога. Вест е кога полиција ќе направи рација во стан за да прекине геј-оргија на која врие од дрога, и станот да е на католички кардинал, и да се наоѓа сред Ватикан. Повеќе

Адолф Хитлер како Тони Монтанa
Кокаин махт фрај

Во 1944 година било веќе јасно на каде оди војната и се гледале контурите на германскиот пораз. Но, на брифинзите Хитлер пукал од оптимизам а генералите се прашувале кое ли е неговото тајно оружје. Повеќе

Црешово топче на картелски начин

Во близина на границата со САД, мексиканската полиција пронашла триметарски топ и придружна галантерија, за испукување марихуана и други доходовни проектили на непријателска територија.  Повеќе

Олимписко злато после проблеми со наркотици, алкохол и психа
Пливачкиот пат на Ентони Ирвин

Во 2000-та во Сиднеј како незрело момче го освојува златото за Америка во пливање. Набрзо паѓа во тешка депресија и три пати „се ракува“ со смртта поради предозирање со дрога, алкохол и апчиња за смиурвање. 16 години подоцна се качи на подиумот како најстар освојувач на злато. Повеќе

Бара Бравас - темната страна на Аргентина
Сивилото на Буенос Аирес

„Мислите дека ако одам во затвор, насилството ќе престане? Дали навистина верувате дека ако нè однесат сите на едно место и нè стрелаат, сè ќе се заврши? Не, тоа нема да заврши. Знаете зошто? Затоа што е наследно" - рекол на суд лидерот на La 12, Рафаел ди Зео. Повеќе