таг: депресија

Ако до сега не бевте депресивни, рекламава ќе го смени тоа

Нешто околу тоа како се навикнавме секој поголем проблем да го ставиме на пауза и да ги решаваме најмикро проблемите, најчесто со нарачки од интернет. Ако не е така, тогаш немате гајле. Повеќе

Документарка за депресија на БиБиСи со Тиери Анри, принц Вилијам, Дени Роуз

Во ситуација кога статистиката во Британија покажала страшни резултати за депресија меѓу мажите, принцот Хари ги собира големите фудбалски ѕвезди и отворено на БиБиСи раскажуваат за психолошките трауми низ кои поминале. Бараат од мажите да зборуваат за проблемите. Повеќе

Човек со депресија објаснува како е да се живее со депресија

“На мајка ми ништо не и беше јасно. Таа беше како некој што е збунет зошто пингвините не можат да летаат - па нели имаат две крила како сите други птици, зошто само да не ги фрлиме од авион?“ Повеќе

Навивач на Барнли кој лекува депресија со трчање на секој гостински меч

Еден од честите совети на лекарите и психотерапевтите е дека напорното физичко вежбање и трчање е една од насоките на патот кон излегување од тешката депресија и другите анксиозни состојби. Повеќе

Англиски репрезентативец оди на Светско за да ја победи депресијата

Еден од најдобрите леви бекови во Премиер лигата по заминувањето на Герет Бејл од таму, е неговиот наследник во Тотенхем Дени Роуз. Но и бескомпромисниот борец е ранлив како и секое живо суштество па пред јавноста кажал за маките кои ги имал. Повеќе

Иниеста сакал да го пропушти Светското на кое ѝ донесе злато на Шпанија

Во еден од најтешките периоди од животот кога мислел дека сè околу него е темно, Иниеста дознава дека неговиот добар другар Даниел Харке - капитен на Еспањол, умрел по срцев удар. Му се руши светот но решава да се бори и дава гол во финале на Светско. Повеќе

Jaзикот на депресијата
„Јас“, „осамен“, „секогаш“

Не зборуваме за она кога имаш лош ден или си нерасположен затоа што е облачно. Станува збор за долготрајно пореметување на чувствата, мислите и однесувањето, чии последици се необјаснива тага и губење интерес за нешта кои некогаш радувале. Границата помеѓу овие нешта може да изгледа тенка, но има сигнали кои упатуваат дека е премината. И тоа во начинот на кој некој зборува. Повеќе

Како изгледа живот со човек со депресија
36 часа пред смртта на Бенингтон

Два месеца по самоубиството на Честер Бенингтон, вдовицата на фронтменот на Линкин парк објавува приватно семејно видео од својот сопруг снимено 36 часа пред тој да си го одземе животот. Видеото го објавува со следната порака: "Ви го покажувам ова за да знаете дека депресијата нема ниту лик ниту расположение". Повеќе

Депресија, неразбраната епидемија