таг: биографија

Ханиф Курејши за неговиот пријател, Дејвид Боуви

На 7 септември ќе излезе нова, до сега најдетална биографија на Дејвид Боуви. На повеќе од 500 страници, таа содржи 180 интервјуа со негови пријатели, конкуренти, љубовници и соработници, од кои повеќето никогаш порано не зборувале јавно за нивната врска со Боуви. Повеќе

Елон Маск тестот за покачување плата

Во биографијата Елон Маск: Тесла, Спејсикс и потрагата по фантастична иднина, авторката Ешли Ванс пишува за ситуацијата кога личната асистентка на Маск, Мери Бет Браун, побарала големо покачување на платата по 12 години работа за него. Повеќе

„Шерифот“ на Боб Марли е песна за контрацепција?
Нова биографија на реге легендата

Последниве неколку години терминот „усна историја“ се прелеа од сферите на етнологијата, антропологијата и историјата во популарната култура. Па има усна историја на Саут парк, на Терминатор, на порното, и што уште не. Нова книга со овој термин во насловот се однесува на ликот и делото на Боб Марли. Повеќе

Неврохирургот кој стана преведувач од кинески и латински
A кој е вашиот изговор?

За Иан Хју Џонстон тешко ќе дознаете ако не сте баш упорни. На интернет има само една фотографија од него, а до целосни биографски податоци се доаѓа индиректно, преку текстови кои ги земат предвид сите нешта со кои се занимавал. А богами, се занимавал. Повеќе

Бракот потребен за Обама да стане претседател

Пред Мишел, Барак Обама бара сосема друга жена да му биде сопруга, и тогаш се вмешува политиката, се тврди во масовната 1500 страни неодамна објавена биографија за поранешниот американски претседател. Повеќе

Ико и Еко: браќата албиноси кои настапувале како циркуска атракција

Нова книга под наслов „Трувajн: двајца браќа, киднапирање и потрагата на една мајка“ на Бет Мејси е посветена на животната приказна на двајца албино браќа со афро-американско потекло, кои биле грабнати и присилени да настапуваат во циркус во 1920-тите. Повеќе

Последната љубовница на Мусолини

Нова биографија на Клара Петачи, ќерка на личниот доктор на Папата, која на 20-годишна возраст ја остварила својата опсесија, да му биде љубовница на 49-годишниот Дуче.  Повеќе

Најчести грешки во 40.000 CV-a

Се разбира, на Никола Тесла или Стив Џобс никогаш не им било потребно да напишат CV. А сега, прашајте се дали сте вие новиот Тесла или Џобс. Ако не сте, тогаш елајте. Повеќе

Војникот кој невооружан спасил 75 ранети
Вистинската приказна зад „Хоксоу риџ“

Еден од филмовите кои е номиниран за Оскар оваа година е биографската воена драма за американскиот болничар кој служел во американската војска распоредена на Пацификот во текот на Втората светска војна, прв кој добил Орден за храброст иако не сакал да допре пушка. Повеќе