таг: автобиографија

Тоти како Хари Потер, се чека ред за неговата автобиографија

Од утре (27 септември) кога е неговиот 42 роденден, книгата Un Capitano ќе биде пуштена во продажба во цела Италија, а Тоти сака да им подари нешто плус на навивачите на Рома. Повеќе

Што е работата меѓу Мауро Икарди и навивачите на Интер?
„Ти кловну да ја тргнеш капитенската лента“

На „Џузепе Меаца“ нема мир меѓу тифозите и капитенот на Интер кој во автобиографијата објавена пред неколку дена напишал како им се заканувал на навивачите дека ќе им викне убијци од Аргентина да ги малтретираат. Повеќе

Спрингстин MНОГУ сака да пишува со големи букви

Кога некој пишува само со големи букви ИЗГЛЕДА КАКО ДА СЕ ДЕРЕ и генерално не е убаво. Посебно грдо изгледа во книга, па дизајнерите обично препорачуваат замена на ваквите делови со италик, освен ако баш не се мора. А на Брус изгледа му се мора. Повеќе

Спрингстин во новата автобиографија: „Страдав од тешка депресија“
Шефе, бе?

На 27 септември излегува книгата од 500 страници „Роден за трчање“ (Born to Run), во која меѓу другото Брус отворено зборува за депресивните периоди низ кои минувал на почетокот од својата шеста деценија (сега има 66). Повеќе

Како Златан ги тепал соиграчите во секој клуб и бегал од полиција
Делови од експлозивната биографија на Ибрахимовиќ

Во автобиографијата насловена „Јас, Златан Ибрахимовиќ“, Ибра открива за бројните тепачки со колегите низ годините. Пишува за скршеното ребро во тепачката со Огучи Онјеву во Милан, за тоа како одел кај курвите во Малме да прави циркус со муштериите. Повеќе

Слатките соништа на Дејв Стујарт
Нова автобиографија со предговор на Џегер

За многумина тој е само тивката (и погрда) половина на Јуритмикс. Но ликот и делото на Стујарт е многу повеќе од тоа. Повеќе

Автобиографија на Грејс Џоунс во која ги исмева денешните ѕвезди

Иронично насловена како „Никогаш нема да ги напишам моите мемоари", новата книга на диско дивата не само што открива многу за нејзиниот живот, туку ги прави парам-парче оние кои се обидуваат да ја имитираат, а не биле ни родени кога таа го пробивала патот на јаките жени во музиката. Повеќе

Кога Штулиќ кршеше гитара на сцена
Извадок од автобиографијата на Мишо Хрњак

Извадок од новата книга на некогашниот басист на Азра, напишана во стихови и без интерпункција. За разлика од Џони, кој во своите преводи внимава на секоја запирка, Хрњак е лефтерен, но живописен. Во овој дел за инцидент во Словенија, каде Штулиќ кршел опрема на сцена, како да има вишок гитари. Повеќе

Б. Б. Кинг - мераклија за блуз и за секс
Од автобиографијата на Кралот

Б.Б.Кинг почина на 89 години, мирно, во сон. Беше еден од водечките светски гитаристи, а инструментот нагалено си го викаше Лусил. Неговата автобиографија објавена 1996 открива човек кој низ музиката ја надминувал својата мака со зборовите, но и некој кој уживал во чудата на сексот од најмали нозе. Повеќе