Дејверон од Палмеирас е врвот за глума во фудбалот

Мислевме дека сме ги виделе сите можни смешни или патетични обиди за да се дојде до еден фаул или фаул за пенал, ама ќе се појави некој ваков лик и ќе те демантира. Го имаме херојот на колото, кој истовремено е и тежок пациент.

Дејверсон е херој затоа што што му донесе нова титула на Палмеирас во Копа Либертадорес, најпрестижното клупско натпреварување во Јужна Америка.

Го совладаа Фламенго со 2:1 и со тоа ја одбранија титулата, а Дејверсон влезе во првата минута од продолженијата два пати по 15 минути, а голот за трофеј го постигна по само четири минути на терен.

Од големото финале во Монтевидео, прво за издвојување е моментот од 123-та минута во која Дејверсон, замислете симулираше прекршок од судијата. Неверојатна сцена. И судијата му се смееше под брк.

Францускиве коментатори уште повеќе се смееа од бразилските.

Реакцијава му е како со палка да му скршиле ребро.