таг: тексас

Како техничар ја крена цената на струјата за 24.000%

Стандардна цена на мегават-час во Тексас е 37 долари. На три минути на 30-ти мај, цената достигна 9.000 долари, или 24.000%. Ако неколку минути повисока цена од 24.000% не звучи многу, впечатокот го поправа крајниот цех за грешката од три минути - 18 милиони долари. Повеќе

На браникот на борбата против дискриминацијата

Откако четврти пат е уапсен како вози пијан, маж од Тексас бара укинување на неговата 4-годишна затворска казна по основа дека - границата за возење пијан во Тексас е дискриминаторска кон алкохоличарите. Повеќе

Девојки од Нигерија тренирале со дрвена санка, сега ќе одат на Олимписки Игри

Дури 98 натпреварувања во 7 спортови ќе се одржат на ЗОИ во Пјонгчанг. Нам ќе ни биде привлечна една дебитантска селекција која за првпат ќе се појави на снег - Нигерија во боб. Повеќе

САД: Израел убер алес

Американските компании кои ќе сакаат да учествуваат во обновата на Тексас по последниот разурнувачки ураган, освен вообичаените тендерски услови ќе имаат и еден невообичаен. Ќе треба да се заколнат дека нема да го бојкотираат Израел.   Повеќе

Политичарката што сака да воведе 100 долари казна за мажи што мастурбираат

Предлогот законот стварно постои и е поднесен, ама поентата не му е да казнува туку да привлече внимание кон друг проблем. Повеќе

Како да се вратиш од 12 разлика за 31 секунда?

Екипата ти губи 12 разлика и има посед на 44 секунди пред крајот. Помирен си со пораз и си бркаш друга работа, несвесен дека разликата на противникот почнува да се топи со неверојатна пресија. Повеќе

Бездомникот од Тексас кој ја победи судбината
Кошаркарскиот пат на Џими Батлер

Растен без родителите кои го избркале како мал, Џими Батлер бил вдомен кај жена која го одгледала и воспитала на прав начин. Бил скитник, а сега треба да потпише договор вреден 70 милиони долари. Повеќе

Вчера си поминавме „тексас"
Норвешкиот сленг за лудо

За поголемиот дел од светот Тексас е држава во САД, каде луѓето шетаат со каубојски шешири и јаваат коњи. За Норвежаните тоа е збор кој означува луда забава, или дека некој или нешто е во хаос. Повеќе

Донецк го повика Тексас на самит

Непризнатата Донецка Народна Република ги повика своите сојузници од непризнатиот Тексас (САД) на самит на непризнати држави од светот. Повеќе