таг: светско првенство

Скопје спремај се за Светско, доаѓаат 500 фудбалери и илјадници навивачи од цел свет
Интервју со Саша Дуеркоп, генерален секретар на КОНИФА

Штом македонските институции креваат раменици, нека отворат Офф.нет за да дознаат што е муабетот со првото Светско првенство во фудбал кое ќе се игра замислете на Градски. 16 селекции ќе спијат во ист хотел, а зошто Скопје ќе ви каже Саша од Келн кој инаку бил на дербито Вардар – Пелистер. Повеќе

Македонските танчери се светски шампиони во латино шоу

Танчерите од Eat The Beat од Скопје, остварија неверојатен резултат на Светското Првенство во латино и синхро кое се одржува во Сараево, БиХ. Повеќе

A времето на спортска прогноза 1X2 го фативте ли?

Мотивиран од Википедијата во тефтер направена оригинално и ракописно, добивме уште еден мејл од читател кој поседува нешто слично, ама многу помалку макотрпно за одржување. Тука практично се ти е на тацна и треба само да пополнуваш. Повеќе

Оди на цурава кажи и дека во агол не се брани

Франција е домаќин на Светско фудбалско првенство за жени, Куми Јокохама е изведувач на перфектен слободен удар кој таму шитуран обично го нарекуваат неодбранлив, а Карен Бердсли, инаку голманка на Манчестер Сити, дефинитивно ја има одбрана на Мундијалот. Повеќе

Одговор на прашањето што бараат Катар и Јапонија на Копа Америка

Во тек е најстариот турнир за репрезентации на свет - Копа Америка 2019, издание кое летово се игра во Бразил и каде дојдоа две селекции кои како да бодат очи кога ќе се спомене Јужна Америка а тие не се од таму. Повеќе

Првиот фудбалер на светот кој ги освои сите најголеми трофеи

Шпанскиот репрезентативец Педро досега во кариерата со Барселона, Челси и Шпанија има освоено 25 трофеи меѓу кои и највредните во фудбалот, со што стана единствен во историјата. Повеќе

Патувај игумане и не грижи се

На радост на мнозинството Аргентинци, центарфорот на Челси кој играше и за Реал Мадрид, Јувентус и Милан, реши да го урами репрезентативниот дрес и да се збогува со националниот тим. Повеќе

Данска е нов светски шампион, Хансен и другарите ја растурија Норвешка

Ракометарите на Данска се прошетаа до златото на Светското првенство, откако вечерва убедливо ја декласираа репрезентацијата на нивниот сосед Норвешка со 31-22 (18-11). Повеќе

Зимското Светско првенство во Катар ќе го измести фудбалот

За 1.358 дена во земјата која нема никаква спортска историја ќе почне Мундијал. На само недела пред католичкиот а 13 дена пред православниот Божиќ во 2020-та, ќе се игра финалето на првото зимско Светско првенство во историјата. Повеќе