таг: спорт

Дали и спанаќот ќе стане допинг супстанца?

Најновата препорака на германските научници е во листата забранети супстанци за спортисти да се додаде - екдистерон, состојка со карактеристики на стероид која може да се најде во спанаќ. Повеќе

Пред да стане глумец, Џејсон Стејтам бил репрезентативец во скокови во вода

Во овој олимписки спорт наоѓал лично задоволство кое кога наполнил 20 и кусур години не му го полнело празниот новчаник, па решил да се проба на други полиња и да заборави на најголемата љубов. Повеќе

Најголемите грдосии од маскоти во спортот

Во пресрет на првиот дуел од новата сезона во англискиот Чемпионшип, Вест Бромвич Албион ја претстави новата клупска маскота: човек-бојлер, после што навивачите се држеле за глава. Повеќе

Зошто спортот дома звучи подобро
„Дамите имаат предност“ (Ladies first, 2018)
Букбокс гледаше

Краток документарец чија премиера на Нетфликс се случи на 8 март, зборува за некогашната светска шампионка во стреличарство и нејзината неверојатно инспиративна приказна. Во која дамите немаат секогаш предност. Повеќе

Четворицата спортисти кои доаѓаат на Олимпијадата како уметници
Пред ЗОИ 2018

За повторно да оживее визијата на Кубертен за соживот помеѓу спортот и уметноста, во Јужна Кореја ќе престојуваат четворица спортисти кои нема да конкурираат за медали, туку ќе снимаат филмови или ќе сликаат.  Повеќе

Како спортските новинари коментираат удар во гениталии?
Кога не смееш да кажеш „јајца"

Една од помалку посакуваните повреди во спортот, особено оној машкиот, е ударот меѓу нозе. Ај што самиот спортист си има мака, туку и коментаторот треба да има однапред подготвен израз за да го опише она што се случило. Американците имаат развиен вокабулар за ваквите инциденти. Може е време до петок нашите да си спремаат пар поживописни џокери од оној кој се користи до сега. Повеќе

Селтик - Марибор
Спорт на ТВ

Од спорт на ТВ денес ви ги препорачуваме реванш средбите од плејофот во Лигата на шампионите, тенис УС Опен и пријателски кошаркарарски натпревар како увертира за СП во Шпанија.  Повеќе

Човекот кој го смисли "да пукне!"

"Да пукне" е глобален и сеприсутен поздрав. Се простира преку сите меридијани и паралели, функционира во сите социјални контексти, како универзален знак за добро завршена работа. Во животот на оној кој прв го смисли, лежат храбри но тажни приказни кои се за сè друго, само не за "да пукне". Повеќе