таг: шведска

Ја видовте ли парадата на Де Хеа?

На гостувањето кај Шведска, Шпанците играа одличен фудбал, имаа посед на топка и неколку шанси, ама Швеѓаните поведоа први преку Берг во 50’ минута. Голем бод на Шпанија и донесе Родриго во 90+2’, ама и Де Хеа кој пред да излезе поради повреда во 60’ минута, бранеше добро. Повеќе

Во Њујорк има Статуа на слободата, а во Малме поставија статуа на Златан

Во 2016 година Ибрахимовиќ се пошегува дека нема да замине од ПСЖ под еден усов: ако наместо Ајфеловата кула во Париз, се појави негова статуа. Набрзо замина во Манчестер. Повеќе

Златан до шведскиот селектор: „Се покака во гаќи, па викна мигранти во репрезентација“

Шведската јавност речиси секогаш е на страната на Ибра, со кого и да е во конфликт, но овојпат ситуацијата е спротивна. Селекторот Јане Андерсон е вербално нападнат од Ибра, а Швеѓаните го бранат. Повеќе

Човекот кој си играше со оган: нова книга за Стиг Ларсон

Пред да се прослави со своите трилери, како „Девојката со тетоважа на змеј“, објавени постхумно, тој бил новинар и активист, кој се обидувал да посочи на опасноста од десничарскиот екстремизам и нео-нацистичките групи во Шведска. Повеќе

ИКЕА упатство низ шведскиот правен систем

Во една од поопскурните случки изминативе месеци, Канје му се јавува на Трамп за да побара од  американскиот претседател да се јави кај шведскиот колега и да ургира околу апсењето на американски рапер (A$ap Rocky) во Стокхолм. И Трамп стварно се јави кај шведскиот премиер и стварно проба да ургира - буквално понудил тој да му ја плати кауцијата на раперот. Повеќе

Безготовинска Шведска побара од Швеѓани да прават резерви од кеш

Лагодноста на користење безготовински начини на плаќање од картици до телефони и што сè не, направи во Шведска да можеш да видиш банкнота само во музеј, и тоа веќе им станува проблем на ниво на национална безбедност. Повеќе

Америка има повеќе милионери отколку што Шведска има луѓе

Минатата година бројот на богати домаќинства во САД постигнува нов рекорд, отприлика исто колку целото население на Шведска или Португалија. Повеќе

Македонецот од Шведска кој важи за бисер на Аталанта

Дејан Кулушевски е роден на 25 април 2000-та година во Стокхолм. Нашата федерација имаше неколку обиди да го привлече да заигра за Македонија (му пратиле потпишан дрес од Пандев), тој во 2016-та настапи за репрезентацијата U-16, но подоцна решил да го носи дресот на Шведска. Повеќе

Звучен дизајн на хорор филмови наменет за оние со нарушен слух

Кога станува збор за хорори, звукот игра суштинска улога во создавање на чувството на страв и возбуда. Сега компанијата Самсунг се обидува низ современа технологија на звук да им го пренесе и на оние кои не можат да го слушнат. Повеќе