таг: шведска

Ќе има ли некогаш мир на Скандинавскиот полуостров?

Долгогодишниот спор меѓу Норвешка и Шведска е на пат да ескалира затоа што вториве веќе 10 години одбиваат да ратификуваат еден меѓусебен договор. Како и во секоја квалитетна комшиска врска, ако не се спукаш за меѓа, тогаш ќе се спукаш затоа што стоката на комшијата ти влегла во двор. Епа исто и овие. Повеќе

Јужна Кореа ја исфрли Германија, Светското продолжува без шампионот

27 јуни 2018 ќе се памети како ден во кој се случи едно од најголемите сензации на Светското првенство. Јужна Кореја ја нокаутираше Германија со 0:2 и ја исфрли од Мундијалот. Понатаму одат Шведска и Мексико кого Скандинавците го прегазија со 3:0. Повеќе

Шведска застана зад Сириецот кого го нападнаа поради фаул

Џими Дурмаз е роден во Шведска од сириски родители кои емигрирале од Турција. Фаулот кој го направи против Германија после што примија гол беше иницијална каписла за расистите од оваа земја да го навредуваат. Повеќе

Фудбалот е едноставна игра во која на крајот секогаш победуваат Германците
СП 2018

Иако губеше на полувремето, со страшниот гол на Тони Крос, Германија во 90+5’ минута ја победи Шведска со играч помалку и се врати на голема врата на мундијалската сцена. Повеќе

Стариот морнар кој ја однесе Данска на Светско првенство
Најнеобичниот селектор на Мундијалот

Фудбалскиот пат на Оге Хајреде, селекторот на Данска кој е роден Норвежанец е интересен онолку колку што е интересен и неговиот морелопловски пат по Скандинавија. Повеќе

Да работиме како 100 години да ќе бидеме Шведска, а да се подготвуваме како утре да ќе бидеме Балкан

За прв пат по повеќе од половина век шведската влада почна до сите 4,8 милиони домаќинства во земјата да испраќа памфлети со совети како населението може да се подготвува во случај на војна и како да придонесе кон одбрана на земјата. Повеќе

Шведска не може да најде доволно луѓе за да пополни работни места во „државно“

Шведска моментално има сериозен проблем со бројот на работници што се достапни и бројот на работници што се потребни. Проблемот е што првите се мањак. Повеќе

Шведска има проблем со - рачни бомби!?

63-годишен Швеѓанец во јануари годинава загина враќајќи се дома од работа, откако на велосипедската патека наиде на оставена рачна бомба. Тој од прва не го препознава предметот и само што го крева му експлодира и инстантно го убива. Повеќе

Швеѓаните се напнаа што ништо не плаќаат со кеш

Пред воопшто да можат да тргнат во својата борба против воведување целосно безготовинско општество, активистите за оваа кауза прво треба да го решат проблемот како да мобилизираш народ во Шведска кога сите и веруваат на која било влада што ќе дојде. Повеќе