таг: рим

Заврши приказната, Де Роси дефинитивно оди во пензија

„Жена ми Сара ќе се разбудеше сред ноќ и ќе се зачудеше: лежев, гледав во плафонот и не можев да заспијам“, рекол Даниеле Де Роси на прошталната прес-конференција во Аргентина од каде заминува. Повеќе

Како да се купат карти за Европско 2020, колку чинат, каде ќе се игра?

Пошироката македонска јавност, дали поради временската дистанца (март), дали поради карамкашата што ја направи УЕФА со 234 турнири, или поради нешто трето, не е запознаета со тоа дека Македонија 180 минути ќе ја далат од историски пласман на едно Европско. Повеќе

Исечени дрвја со човечки лик

Андреа Гандини од Рим им вдахнува нов живот на обезглавените стебла во градот, со тоа што од нив резба - глави. Повеќе

Рим ќе ја става во ред стоката туристичка, а и домашните

Откако забележаа дека туристите со години активно работат на тоа Рим да не биде „вечниот град“, властите на италијанската престолнина решија да воведат нови и построги правила за тоа кој, што и како може да прави додека е во градот. Повеќе

Емотивно испраќање на последниот гладијатор

Откако со солзи го испратија Франческо, навивачите на Рома синоќа се збогуваа и со неговиот наследник, најголемиот фајтер кој ја носел капитенската лента, Даниеле Де Роси. Повеќе

Дерби за кое Рим застанува на 90 минути

Претстојниов викенд, на 2 март во сабота ќе се игра 188 Derby della Capitale, дуелот на вечните ривали од вечниот град. Повеќе

Најинтересни детали од биографијата на Франческо Тоти

Во септември 2018 излезе автобиографијата на Франческо Тоти - „Капитен“. Пишувана е во коавторство со познатиот новинар Паоло Кондо и во неа има многу приказни и анегдоти за животот на легендата. Ние ќе ги пренесеме во неколку дела. Ова е првиот. Повеќе

Ватикан се бори за ситнишот

Една од најголемите, најмоќни и најбогати организации на светот е на почеток од едно долго натегање со градот Рим буквално за ситни пари. Повеќе

Трастевере - Маалото во Рим каде со фудбал почнал Франческо Тоти

Во еден сосема спонтан кварт од милионскиот Рим има фудбалски клуб стар повеќе од 100 години. Повеќе од еден век играат во фудбалското подземје а горди се што за нив играл најголемиот Римјанин во модерната историја. Повеќе