таг: расизам

Патните дневници на Ајнштајн откриваат шокантен расизам
Oд иконата на хуманизмот

Приватните дневници на славниот физичар, и (барем до сега) докажаниот хуманист, од негови патувања низ Азија, откриваат дека не ги сакал баш жителите на овој континент, особено не Кинезите. Повеќе

Апчињата се оградија од Розен Бар

За глупиот твит поради кој изгуби работа, Розен Бар проба да се оправда дека го пишувала додека била на апчиња за спиење. Производителот на тој лек се јави и кажа дека напад на акутен расизам не е меѓу нус-ефектите на тој производ.  Повеќе

Расистички банер од италијански навивачи на трибините

По најавата на новиот селектор на Италија Роберто Манчини дека Марио Балотели ќе биде заменик-капитен на Лео Бонучи, дел од италијанската јавност го покажа своето вистинско лице на дело. Повеќе

„Везув посипи ги со оган“

Најгрдиот и најдискриминирачки извик кој може да се чуе на трибините во Италија за Наполитанците гласи: "o Vesuvio Lavali col fuoco". Такво нешто вчера извикуваа навивачите на Сампдорија, а во обид да ги спречи се појави и претседателот на клубот Масимо Фереро, но и тој си доби среден прст. Повеќе

Тенисерот кој се дружел со Мандела, освоил Вимблдон и умрел од СИДА

Во време кога Афро-американците не смееле да одат на јавни места, им било забранувано да посетуваат кина, театри, ресторани, еден млад човек решил преку талентот за тенис да се избори со расната нетрпеливост. Повеќе

Има ли во Македонија расизам?

По запрепастувачките коментари на сметка на неодамнешното засилување на ФК Вардар, Камерунецот Битанг, сега и најдобриот кошаркар во македонското првенство Американецот Гинјард се пожали дека во Скопје го навредувале на расна основа. Повеќе

Само овој не чул за „No to racism“

УЕФА се искина од правење кампањи против расизмот во фудбалот со години наназад, ама некои при очи уште се прават слепи. Бразилецот Јури кој игра за Зорја од Украина приреди атракција со ножички, а потоа имитираше мајмун. По мечот се вадел дека тоа било одговор до гостинските навивачи кои први го испровоцирале со расистички извици. Повеќе

Расистот од Америка кој стигна до четвртфинале на Australian Open

Спортската јавност и натаму се интересира за тенисерот кој се вика, верувале или не, Тенис Сандгрен и доаѓа од САД. Во Европа и не е нешто познат, ама во Америка околу него се водат жестоки дебати меѓу левицата и крајната десница. Повеќе

Како Хаити стана „посрана земја“?

Лесно е да се спореди бруто домашниот производ на Хаити со она на САД или на некоја богата европска земја и да се донесе будалест заклучок за нечија инфериорност и нечија супериорност. Но, кога ќе се постави прашањето зошто едните се сиромашни а другите богати, на површина излегува сето лицемерие на вториве.  Повеќе