таг: претседател

Фото на денот со финскиот претседател

За време на еден од најинтересните натпревари од квалификациите претходниов викенд, Финска - Италија, претседателот на скандинавската земја Саули Нинисте (71) седеше на една од навивачките трибини (во црна јакна), со обичниот народ. На крајот Италијанците славеа 1-2 со гол од пенал. Повеќе

Жорж Веа мислеше така се води држава, на лепе очи

Најдобриот фудбалер на светот за 1995 година, човекот кој стана прв неевропски играч кој ја добил „Златната топка“, легенда на Милан, веќе неколку месеци не може да се справи со проблемите како претседател на Либерија. Повеќе

Интервју со поранешниот бразилски претседател Лула во затвор
Газдата на Интер е 26-годишен Кинез кој сака да го престигне Јувентус

Во портфолиото на најмладиот претседател во историјата на Интер, 26-годишниот Жанг, стои дека завршил на Универзитетот Пенсилванија, дека работел во инвестициската банка Morgan Stanley и дека беше потпретседател, а од скоро претседател на Интер. Повеќе

Претседателката на Хрватска гледа Светско од трибини со обичниот народ

Иако голем дел од владите на Европската унија решија да го бојкотираат Светското во Русија, највисоки претставници на некои земји како Шведска и Хрватска, отпатуваа во живо да го следат Мундијалот. Повеќе

И Стефан Ристовски дел од хаосот во Спортинг

Претседателот на клубот од Лисабон на својот Фејсбук објави дека суспендира 19 првотимци поради тоа што не ги прифатиле неговите критики за слабите игри и му вратиле со потпишано соопштение. Повеќе

Најоткачениот претседател во италијанскиот фудбал ужива со Сампдорија

За Мамиќ, Ѕампарини, Хесус Хил и Џиџи Бекали знаеме речиси сè. Ако од сите нив ги извадиш најдобрите карактеристики ќе го добиеш Масимо Фереро, харизматичниот газда на Сампдорија чии навивачи го обожаваат. Неговиот животен пат немал многу што со фудбалот. Повеќе

Поп за претседател на САД

Стив Кер и Стеф Кари, творците на шампионскиот Голден Стејт сметаат дека најхаризматичниот тренер во НБА одлично би ја водел Америка. Повеќе

Претседателот не спие кога спие

Не е тешко да се најдат дузина ситуациии кога во тек на досадни состаноци и настани, претседателот на Зимбабве ги затвора своите државнички очи и влегува во визионерска дремка. Толку често што портпаролот на 93 годишниот Мугабе мораше уште еднаш да даде објаснување: Претседателот не спие, тој само ги одмора очите!  Повеќе