таг: пари

Стен Ли „распарчен од мршојади“

За 95-годишен човек кој е жива легенда, ги има создадено некои од најпрепознатливите ликови во поп-културата, и врз неговата работа се базираат филмови што заедно заработија над 15 милијарди долари, за очекување е дека староста ја минува лагано, без драми и генерално ужива во сето она што го создал. За Стен Ли не е така. Повеќе

Кога родителите му договарале реклами на маестро Федерер

На средината од февруари Федерер потпиша нов рекламен договор со авто гигантот Mercedes и според Forbes, “Маестро“ ќе заработи 15 милиони долари за 3 години. Таквиот договор само ја зацврсти репутацијата на Швајцарецот како „крал на рекламите“. Повеќе

Да броиме туѓи пари

Тргнавме од видео со споредба како изгледаат 1.000 милијарди долари во банкноти од 1 долар, стигнавме до госпоѓа која мисли дека ја крадат на сметката за вода, па долгот од речиси 500 долари на шалтер го плаќа во пенија (1 пени = 1 цент). Повеќе

Колку пари ти требаат за да бидеш среќен?

Тоа што го зборат „не ти требаат пари за да бидеш среќен“ излезе дека е точно, само што почнува да важи некаде на околу 100.000 долари годишно (во регионов на 45 илјади). Повеќе

Не сме ни блиску до среќни

Аргументот „среќата не е во парите“ ќе го оставиме да се објасни со „полесно е да плачеш во Ауди отколку на точак“, во меѓувреме овие што имаат пари пресметале дека ти требаат најмалку 100 милиони долари за стварно да се чувствуваш богат. Повеќе

ММЕ кој прв почна да пишува за пари

Кога парите ќе се замешаат во муабетот за уметноста, одеднаш како во собата некој да прднал. Наместо да се преправаме дека не ја чувствуваме смрдеата, можеби е подобро чесно да ставиме цена на секој наш збор. И да не ги обвинуваме (старите) Грци што први се сетиле на ова. Повеќе

Саудиска Арабија ги врати западните сојузници

Во последните неколку месеци од мандатот на Обама во кои тој инсистираше неговата надворешна политика да остави финален впечаток на принципиелност, многу западни земји ги оладија односите со Саудиска Арабија. Лека- полека, сега сите се враќаат во стариот, удобен и нафатиран со пари скут на саудиската кралска фамилија.  Повеќе

Кешот е утепувачка

Индискиот премиер реши да ги повлече двете најчести банкноти во земјата, со што предизвика трговски колапс во државата во која 90% од трансакциите се извршуваат во кеш. Наместо да отстапи, тој порача дека сега му е мајката да се фати чекор со светот. Повеќе

Милијардите за трансфери во ерата на Премиер лигата

Четири екипи потрошиле над милијарда фунти за засилувања откако се формираше Премиер лигата во 1992-ра, а петте најголеми трошаџии заедно фукнале 6,5 милијарди фунти, во евра 7,6 милијарди. Погба чини повеќе од дупло од едно трансфер лето на Лестер или Бурнемут помножен со 104. Повеќе