таг: најскапи трансфери

Елмас е еден од најбогатите трансфери во турскиот фудбал

Центарфорот на турската фудбалска репрезентација Ченк Тосун, е фудбалер кој направил најголем трансфер од турски во друг клуб, а веднаш зад него е нашиот Елмас кој е пред имиња како Арда Туран, Муса Со, Демба Ба, Ченгиз. Повеќе

Во Сити пред да дојдат шеиците немало врата во тоалетите

Поголемиот дел од својата 138-годишна историја клубот Манчестер Сити го минал во тотална сиромаштија, но парадоксално меѓу навивачите има многу носталгични за тие времиња во кои клубот бил секому достапен. Денес Сити е симбол на модерниот капиталистички фудбал. Повеќе

Колку би чинеле Шевченко, Верон и компанија во сегашно време

Тоа дека границите на сумите кои се даваат за трансфери се качија до небо, го мелеме нон стоп и усул во трошење пари за играчи повеќе нема. Замислете ова лудо време да траеше 20 и кусур години наназад. Па само Челси, Ливерпул и Јунајтед ќе потрошеа преку 10 милијарди. Повеќе

Каде оди фудбалот - Челси даде 80 милиони евра за голман

По неколкудневни преговори шпанскиот голман Кепа Арисабалага премина од Атлетик Билбао во Челси за вртоглави 80 милиони евра и стана најскап голман во историјата! Повеќе

Времето во кое висината на трансферите имаше некаква логика

Реал за Бејл и Ронало плати по 100 милиони евра, Манчестер за Погба 105, Барселона за Дембеле 105, Јувентус за Роналдо 117, Барселона за Кутињо 140, ПСЖ за позајмица на Мбапе 180, а за Нејмар 222 милиони. Пред 20 години не беше вака забегано. Повеќе

Најскапите 11 трансфери во историјата на ракометот

За фудбалот вакви листи има на тони, но во ракометот многу малку се зборува за пари и тие се смешни во однос на фудбалот. Македонски ракометар нема во оваа конкуренција, но затоа има еден легендарен Вардарец и тоа два пати. Повеќе

Забеганото трошење пари за фудбалери e стварно забегано

Можеби 222 милиони евра за еден играч или 400 за двајца, за некого е релативна работа дали е многу или не. Ама не, ние сепак стоиме на ставот дека се претера, а во прилог ни оди и едно истражување на релевантна институација која вели дека фудбалерите се преплатени. Повеќе

Најскапите 10 трансфери во најсилните пет лиги

31 август си замина, завесата е спуштена, пазарот со купување играчи во најпопуларните 5 фудбалски првенства во светот извади импозатни бројки: Направени се 1.665 трансфери за 4 милијарди фунти. Во топ 10-те најскапи трансфери во историјата, летово влегоа Нејмар, Дембеле и Лукаку. Повеќе

Министерство за економија и Бенфика

Португалските клубови умеат да воспитаат и развијат млади играчи кои потоа ги продаваат за големи пари и тоа не е тајна. Но Бенфика направи чудо за 7 месеци со 6 трансфери. Повеќе