таг: ла лига

Меси никогаш прв не бара да смени дрес, синоќа имаше повод да побара

Во дербито на колото во шпанската Ла Лига, Барселона на „Камп Ноу“ со 4-0 ја размонтира Севиља и стигна до 2. место на табелата, зад вечниот ривал Реал Мадрид. Повеќе

Пике намерно заработи жолт, за да ја одработи казната пред Реал

Откако собра 4 жолти картони во досегашниот тек од првенството (за пет добиени се пропушта еден меч поради суспензија), Жерар Пике реши во самиот финиш од мечот со Севиља да ја рогне топката намерно, со цел да го испровоцира судијата Мигел Лахоз да му покаже „жолта карта“ со која што ќе го пропушти мечот со Еибар, па ќе ја исчисти суспензијата за Ел Класико (26 октомври, Камп Ноу). Повеќе

Фати и Де Јонг прават чуда

Во меѓунеделното коло од Ла Лига, Барселона со 2-1 го совлада Виљареал со головите на Гризман и Артур. Ама навивачите уживаа во претставата на Фати и Френки Де Јонг. Повеќе

Барселона направи страшен тим, а има најлош старт во последните 25 години

Каталонскиот клуб уште еднаш го поткрепи аргументот дека не секогаш тим составен од ѕвезди може да стане успешен колектив. Повеќе

Помалиот син на Меси се израдува на гол на Бетис против Барса

Бетис синоќа неочекувано поведе против Барселона на Камп Ноу со гол на новото засилување Набир Фекир во 15’ минута, а помалиот син на Меси, Матео се израдува па доби укор од татко му и од Суарез. Повеќе

Гризман ги прослави головите на необичен начин, како Леброн и Џордан

За првите два гола на Гризман во дресот на Барса требаше да чекаме до 2 коло. После вториот гол на мечот против Бетис синоќа, Французинот дотрча пред трибината и фрли конфети во воздух со рацете во вис. Ваков ритуал има Леброн Џејмс. Повеќе

За Барселона дебитираше вториот најмлад фудбалер во историјата

Жестоките критики дека Барса полека го губи компасот со страшни милионски трансфери, а подзаборава на својот извор на таленти Ла Масија, полека како да вродија со плод. Малиот Фати е доказ. Повеќе

Фудбалскиот месец кој со душа го чекаме на лето

Тезата дека кога нема светско или европско, нема фудбал цело лето е погрешна. Како нема, кога не овој, следниот викенд ќе се најдеме во кладилница. Стартуваат англиско и француско. Прво коло: Манчестер Јунајтед - Челси. Па па па. Повеќе

Атлетико веќе не е клуб на пролетаријатот, за 2 години потрошиле 562 милиони на трансфери

Нема веќе блискост со работничката класа, барем не преку трансфер политиката и големите трошења за брзи напаѓачи кои едно време бегаа од Атлетико кој игра деструктивен фудал со Симеоне. Повеќе