таг: крим

Трамп би да се бори со Конгресот и околу признавање на Крим

Не дека Трамп би признал руски суверенитет врз Крим, ама сака опциите да му се отворени и да не му ги ограничуваат со Устав дадените права на признавање што ќе му текне. Повеќе

ФИФА му прогледа низ прсти на Домагој Вида за Украина

После мечот со Русија во четвртфиналето на кој беше еден од најголемите јунаци поради убавиот гол со глава, хрватскиот стопер Домагој Вида даде коментар за дуелот на Хрватската телевизија и беше сосема пристоен, коректен и убедлив. Подоцна се изглупирал. Повеќе

Мостот што ќе го спои Крим со Русија

Најавен речиси веднаш по експедитивното анектирање на Крим од Украина, работата на мостот се одвива со запазување на рокови на ниво на организација на Олимпијада. Следната година треба да почне патниот сообраќај преку мостот, а во 2019 и железничкиот. Повеќе

Что думали, что получилось

Промосковскиот политичар чиј потпис формално ѝ го предаде Крим на Русија, три години подоцна вели дека не се кае за тоа, ама не е тоа тоа што луѓето го очекувале. Повеќе

Дајте ѝ да го шутира од ново

Ракометарката Нина Јеричек изведе седмерец по кој стварно му доаѓа на човек да ѝ даде втора шанса. Несреќната ситуација се случи на дуелот од Лига на шампиони меѓу Крим и Митјиланд. Повеќе

Русија нема да плаќа кирија за Крим

Неформален мировен план за Украина, скициран од еден украински парламентарец а преку блиски бизнис врски доставен до Доналд Трамп ги налути и Москва и Киев. Повеќе

Ринат Ахметов и Шахтјор Донецк меѓу два огна
Неизвесната иднина на украинскиот Робин Худ

Во Киев го обвинуваат дека ги финансира бунтовниците, во Москва дека ја издал каузата. Тој сака само едно: да се врати во својот град и таму да продолжи да живее. Повеќе

Брат за брат, фудбалот на Крим за пари

Таврија Симферопол е првиот шампион на независна Украина, но клубот е распуштен по отцепувањето на Крим од оваа земја. Година дена подоцна, два одделни клуба го носат истото име и секој оддедлно се смета за прав наследник на шампионот. Повеќе

Руска пролет и враќање на фудбалот

По долгата пауза во ирското на сцена се врати и руското фудбалско првенство, со неколку измени во првите три професионални лиги. Во првото коло очекувани победи славеа Зенит, ЦСКА Москва и Динамо Москва, а Спартак загуби од Терек. Втората руска лига е должна како Грција. Повеќе