таг: историја

Жените кои помогнале во подемот на Кју-клукс кланот
Ем конзервативки, ем феминистки

Стереотипно, се смета дека женските политики се секогаш понежни и помалку расистични од машките. Историски податоци за жени на раководни позиции на американскиот ККК кој заговара(л) супериорност на белата раса, антисемитизам, хомофобија и антикомунизам, прикажува една поинаква слика. Повеќе

Сите проблеми со „Данкирк“

Го фалат (со право) дека визуелно е богат и дека со многу малку дијалог успева да изгради атмосфера. Ама и многу го кудат (пак со право), затоа што е прилично искривена верзија на историјата. Што е битно само ако очекувате од игран филм да биде и документарен. Повеќе

Уметноста на испуштањето гасови
Со опроштение на софрата

Жозеф Пујол на почетокот на 20 век бил највисоко платениот изведувач во Мулен Руж. Неговиот талент бил во најмала рака...необичен. Повеќе

Феноменот на „немртвите“ и човекот кој ја инфицираше поп-културата со него

Вчера, 16.7, на 77 години, почина Џорџ А. Ромеро, режисер на aнтологискиот „Ноќ на живите мртовци“. Но иако повеќето некролози го слават како филмски автор, тој е многу повеќе од тоа - изумител на феномен кој ја инфицираше целата поп култура со идејата за воскреснувањето која, за разлика од онаа христијанската, не носи ништо добро. Повеќе

Главни промени на фудбалските правила
Еволуција за четврт век

Во последните неколку децении фудбалските главешини донесоа неколку правила кои ни се пред очи а кои не ги забележуваме многу многу. Повеќе

Историски пласман во Серија А за Беневенто, има и наш
Benvenuto Benevento

Две промоции во две сезони, од Серија Ц во Серија Б, и синоќа историски пласман на клубот од Југот во елитната Серија А. Што треба да знаеме за тимот во кој со успех игра и Македонецот Никола Јакимовски. Повеќе

Каде ни е точно душата?
На Задушница

Пребарувајќи илустрации за овој текст останавме зачудени од скудниот избор на визуелни претстави на „душа“. Те некои апстрактни форми, облаци, пеперутки, маглини. Ако е тешко нешто да визуелизираш, тоа е затоа што е тешко воопшто да го разбереш. А кога е во прашање душата, тоа е тешко веќе илјадници години.  Повеќе

Цвеклото на Ајнштајн: книга за различните фобии поврзани со храна

Бритни Спирс мрази ролат од мелено месо и секаква „набабрена“ храна. Артуро Тосканини мразел риба. Ен Рајнд се грозела од салати. Оваа книга е истражување на светот на храната, но од страната на аверзиите кон неа. Повеќе

Лизгава историја на путерот
Книга што мириса на кроасан

Од скромно сточарско потекло до кулинарска ѕвезда - вака би можела да гласи една богата историја на путерот. Токму тoa e и насловот на книгата за вистинскиот „шеф“ во кујните на познатите шефови. Повеќе