таг: Грција

Грција со закон ќе воведува задолжителен он-лајн шопинг

Откако ниту една претходна мерка не помогна плаќањето данок малку од малку да пркне, Грците сега ќе пробаат оваа навика да ја всадат преку користење картички. Повеќе

Грците ќе чадат мигранти со скара

Со сета мудрост карактеристична за грчка радикална десница, група грчки националисти за викендов закажаа правење скара (нормално свинска) веднаш до еден од бегалските кампови во земјата. Повеќе

Златна зора сè послабо изгрева

Нео-нацистичката партија го скрати бројот на вработени во седишето во Атина, а низ земјата ги испозатвори своите канцеларии. Ова е делумно затоа што нивната галама главно издиша, а делумно и затоа што добар дел од другите партии ги приближија своите ставови кон некогаш незамисливото однесување. Повеќе

Грција ја укина забраната за полиција на универзитетските кампуси

За време на студентскиот бунт против грчката воена хунта од 1973-та, командант на грчката армија наредува упаѓање на тенкови во кампусот на атинскиот Политехнички универзитет. Загинуваат 23-студенти. Заради ова повеќе од 40 години во Грција на сите безбедносни структури им беше забранет пристап во универзитетските кампуси во земјата. До пред некој ден. Повеќе

Тајниот план на ЕУ за нагло грчко излегување од Унијата

Документот под наслов „Хрватското приклучување кон Европската унија,“ што ЕУ го разработува од 2012 всушност е апокалиптично сценарио за најјужната членка на Унијата во времето на нејзината најголема финансиска криза. Изборот на насловот на документот е од страв дека ако се дознае за неговото постоење тоа веројатно ќе значи и конечен крај. Повеќе

Грција и релативноста на силувањето

Министерот за правда на Ципрас, Михалис Калогиру, во грчкиот парламент поднесе предлог закон со кој се олабавуваат казните за силување и што сè се смета за силување според грчките закони. Повеќе

Грција пак: За репарации што правиме?

Тестирајќи до каде можат да го истераат принципот „Грк не добива пари додека не заплаче“, владата на Грција повторно ги повика Германците да седнат да разговараат околу репарации за двете светски војни. Другата страна и понатаму е на иста дистанца: тоа е решено пред многу години. Повеќе

Бешамелот како малтер на нацијата: приказната за славниот грчки готвач Целементес

На 22 април во МКЦ се одржа трето издание на изложбата „Поместени граници“, оваа година со наслов „Молк за...“. Помеѓу изложените дела од неколку автори, едно ни остави посебен впечаток, затоа што ги поврзува (на начин на кој тоа делумно го правиме со „Јадење книги“) храната и идеологијата. Повеќе

Кинескиот поход на Европа заглави на грчки комисии

Објаснувајќи ја велелепноста и добронамерноста на кинескиот проект Новиот пат на свилата, кинеските медиуми признаваат дека и покрај сите пари со кои располагаат нивниот проект заглавил на пристаништето во Пиреј и инаетот на локалните Грци. Повеќе