таг: германија

Германски музеј постави изложба за Мајкл Џексон и покрај контроверзноста

Изложбата во Бундескунстлхале била планирана пред неодамнешното емитување на скандалозниот документарец на ХБО. И покрај новонастанатата ситуација, музејот во Бон одлучил да ја постави. Повеќе

Ердоган ќе му биде сведок на свадбата на Озил, Германија разочарана

Фудбалерот на Арсенал го избрал претседателот на Турција за сведок на неговата свадба после што портпаролот на германското канцеларство бурно реагираше: „Разочарување за сите нас ако некој што го носел дресот на репрезентацијата толку долго направи таков избор“. Повеќе

Ништо не е тивко на Источниот фронт

Истори (Eastory) e Јутјуб канал на анонимен дечко од Естонија на тема историја, и тоа главно периодот околу Втората светска војна и нешто ситно од други периоди главно околу естонска историја. Меѓудругото, има и една одлична серија околу Источниот фронт и неговиот развој од 1941 до 1944. Повеќе

Подобра храна, клима и плата, германска понуда до полските медицински сестри

Надевајќи се дека ќе прибере што може повеќе од медицинските сестри што ќе ја напуштат Британија заради брегзит, Германија почна со кампањи за нивно привлекување. Повеќе

Германија, мрза меѓу работливите

Во 2018 германските работници откуцале 61 милијарда работни часови, што е најмногу од обединувањето до денес, и пак се под просекот на ОЕЦД. Повеќе

Меркел нон-грата

Во исто време кога на анкетите се уште е најпопуларниот политичар во Германија, Меркел е најмалку посакуваниот багаж што нејзини сопартијци би сакале да го имаат покрај себе за време на кампањата за годинешните избори како за Европски парламент, така и за локално. Повеќе

Крајот на трансатлантската шарада

Безбедносната конференција во Минхен беше моментот во кој Европа и Трамп престанаа пред јавноста да се преправаат дека се почитуваат еден со друг. Повеќе

Најгерманскиот тим во Англија кој гази на патот кон Премиер лига

Англискиот чемпионшип е најбогатиот, најнеизвесниот и најинтересниот тунир меѓу сите втори, а богами и меѓу многу први лиги во Европа. Сезонава таму будно се следат потезите на Бјелса, Лампард и другите познати лица. Повеќе

Германски АФД почна да вергла за „дегзит“

Крајно десничарската Алтернатива за Германија изгласа дека треба да започне со кампања за повлекување на Германија од ЕУ доколку Брисел не ги исполни нивните барања за реформирање. Инаку АФД беше прилично небитна партија до последните избори. Повеќе