таг: емануел макрон

Макрон „претседателот на богатите“

Во зачетокот на хистерија околу апокалипсата наречена Трамп, изборот на Макрон за претседател на Франција беше доживеано како зрак надеж за спас на планетава. И од таму сè тргна во минус за Макрон. Повеќе

Малку пристојност никогаш не шкоди

Останувајќи на својот (здрав) став содржински да не коментираат твитови на Трамп француската влада по повод последната тирада на американскиот претседател, само порача дека Трамп нема „основна пристојност“. Повеќе

Советот на Макрон доби среден прст

Момчето кое доби шанса да се слика со Макрон и ја искористи за да покаже среден прст, подеднакво го искористи и советот од Макрон да го смени својот начин на живот (да не биде криминалец) и е уапсен заради поседување дрога. Повеќе

Париз во есен: вино, романтика, солзавец и скршени глави

Околу 160.000 луѓе излегоа на демонстрации низ Франција на повик на тамошните синдикати против реформите што Макрон се обидува да ги воведе во социјалната заштита и правата на работниците. Повеќе

Емануел Макрон на пат да стане Трамповиот Тони Блер

По подолго време убедувања од неговите најблиски соработници и советници, беше потребна интервенција од Емануел Макрон за Трамп да одлучи да не ги повлече двете илјади американски војници во Сирија, и да не се опушти со ширење слобода и правда од воздух. Повеќе

Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари

Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција. Повеќе

Зошто 35% од Французите не знаат како им се вика премиерот?

Човекот беше назначен на позицијата во мај 2017. Во анкета направена седум месеци подоцна повеќе од една третина од населението не знае да го именува својот премиер. Прашањето што Економист го вади од ваквите резултати е: тогаш што ќе ти е премиер? Повеќе

Можат ли лажните вести да бидат забранети со закон?

Новогодишно, обраќајќи се од Елисејската палата, Макрон го најави своето решение за сузбивање на лажните вести во форма на закон кој треба да биде воведен до крајот на годината. За волја на вистината Французите имаат закон против ширење злонамерни информации уште од 1881. Повеќе

Борбата против „лажните вести“ како нова форма на пропагандна војна

ЕУ најави здружено решавање на проблемот со „лажните информации кои се шират со загрижувачка брзина“. Ова доаѓа по сличните одлуки на Франција и Германија, кои најавија решенија со кои се забранува говор на омраза или лажни вести. Работата е што говор на омраза и лажни вести и пред сета оваа галама беа нелегални. Повеќе