таг: џулијан асанж

Американскиот Устав не разликува меѓу Викиликс и Њујорк тајмс

Пред Џулијан Асанж, да добие азил во еквадорската амбасада во 2012, тој и неговиот правен тим ме викнаа во Лондон за да им дадам правен совет околу американскиот закон во врска со шпионажа и слобода на печатот. Не можам да ви откријам што совет им дадов, но можам да ви кажам дека тогаш верував, а и се уште верувам, дека нема уставна разлика меѓу Викиликс и Њујорк тајмс. Повеќе

Искрена порака од владите што го уапсија Асанж

Британската, австралиската, еквадорската и американската влада сакаат да ја пренесат својата благодарност за апсењето на Џулијан Асанж, и како тоа не помага никому освен лично ним. Повеќе

Како РТ го сними единственото видео од апсењето на Асанж
Не снима убав туку упорен

Асанж со месеци не беше виден во јавност, од недела на недела односите меѓу него и домаќините се влошуваа, минатата недела Викиликс дури и алармираше дека за „часови или денови“ Асанж ќе биде избркан на улица, и сепак ниту еден британски или светски медиум не успеа да направи снимка од апсењето на Асанж сред Лондон. Освен Руптли на РТ. Повеќе

Џулијан Асанж уапсен од британската полиција

Основачот на Викиликс е уапсен во објектот на еквадорската амбасада во Лондон. Повеќе

На Асанж му останаа „часови или денови“ во амбасадата во Лондон

Викиликс цитира „висок извор“ кој им порачал дека Џулијан Асанж ќе биде протеран од еквадорската амбасада во рок до часови или денови. Повеќе

Рускиот план за извлекување на Асанж од Лондон

Планот за вадење на основачот на Викиликс од амбасадата во Лондон за време на католичкиот Божиќ во 2017 не е исполнет затоа што се покажал како премногу ризичен, се тврди во веста објавена од Гардијан. Повеќе

Пeсната на Памела Андерсон посветена на Асанж
Активизмот е секси

За благо збунувачките стихови на некогашната чуварка на плажата во епската поема која истовремено зборува за зеленчук, мобилни и загубената уметност на сексот пишувавме претходно тука. Сега таа повторно стана актуелна, со песна посветена на - Асанж. Повеќе

Тајниот свет на американските избори

Во интервју за новинарот Џон Пилџер, Асанж ја сумира содржината на десетиците илјади мејлови на Хилари Клинтон што Викиликс ги објави годинава. Повеќе

Операција "хот-спот за Асанж"

Во неделата владата на Еквадор му го укина интернетот на Асанж во амбасадата во Лондон по основа дека тој се мешал во американските избори со објавување на мејлови на Хилари. Од тогаш на некој му текна, "чекај бе, сигурно Асанж може да фати вифи, а?" Повеќе