таг: џез

Скандалот на Adidas со бели патики за време на Месецот на црнечката култура

Од сосема добра идеја и замисла, до тотална белја. Социјалните мрежи беснееле на ваквиот гест од германскиот гигант, па adidas бил принуден да се извини и да ги повлече од продажба патиките. Повеќе

Џиновските чекори на Колтрејн
Видео што ќе ви ги отвори ушите

Не мора да се разбирате во техничките детали за да уживате во музика. Но понекогаш задлабочувањето во она што се случува во нотниот запис отвара неочекувани хоризонти и прави уште повеќе да го цените она што го слушате. Повеќе

Приказната за серискиот убиец од Њу Орлеанс кој сакал џез

Го викале „Човекот-секира“, вршел брутални убиства токму со ова оружје, напаѓал луѓе во нивните домови и сакал џез. А, да. И никогаш не бил фатен. Повеќе

Џез легендите како културни амбасадори за време на Студената војна

Дизи Гилеспи, Луј Армстронг, Бени Гудман. Сите тие биле дел од напорите на владата на САД за културна дипломатија за време на Студената војна. Иако работите не се одвивале секогаш мазно. Повеќе

Казуо Ишигуро - џезерот што доби Нобел за литература

Во текстот кој го објавивме во пресрет на прогласувањето, во кој се предвидуваат можните потенцијални добитници на годинешнава Нобелова за литература, и покрај големиот број спомнати имиња, едно фали. Она на авторот кој денес се закити со ова високо признание. Повеќе

Пчелата што сакаше џез
Kind of Blue

Едноминутно филмче за еден краток но исполнет живот. Ем одлична метафора за минливоста, ем пчелава има добар музички вкус. Повеќе

„Како да слушаш џез“
Најинтересни книги во 2016 бр. 3

Дјук Елингтон во неговата автобиографија „Музиката ми е љубовница“ се пофалил дека е најдобриот слушател на музика на свет. И во ова има нешто - како што за да бидеш добар писател прво треба да научиш да читаш туѓи дела, така и за да создаваш музика треба да ги отвориш ушите. Така таа полесно стигнува и до срцето. Повеќе

Aндерграунд супер-клуб каде музиката го одредува менито

Додека студирал музика, Филип Гелб имал јак ментор: големиот џез музичар Сем Риверс. Познат по импровизирањето, тој во едно њујоршко студио често знаел да собере музичари, за заедно да „џемуваат". Сега и Гелб го прави тоа, ама го комбинира искуството со храна, инспирирана од свирката. Повеќе

Сартр за моќта на музиката да ти го спаси животот
Џезот како лек за егзистенцијалната јанѕа

Се однесува на уметноста воопшто, на музиката посебно и, најконкретно, на џезот. Сартр сметал дека токму во неговата игривост, нереалност и екстатичност човек може да ја најде толку потребната сила, да продолжи да живее во свет на којшто му фали смисла. Повеќе