таг: ангела меркел

Турската офанзива ја закопа релевантноста на ЕУ

Запрашан дали импотентноста на ЕУ не е соголена со турскиот упад во Сирија, Макрон отворено признава „и јас го делам вашиот гнев“. Повеќе

Никако да ја остават Меркел да се пензионира на раат

Иако планот беше постепен фејд-аут на Ангела Меркел до крајот на нејзиниот мандат во 2021, по ЕУ изборите станува се поверојатно дека наследничката на Меркел нема да стане наследничка на Меркел. Повеќе

Ердоган ќе му биде сведок на свадбата на Озил, Германија разочарана

Фудбалерот на Арсенал го избрал претседателот на Турција за сведок на неговата свадба после што портпаролот на германското канцеларство бурно реагираше: „Разочарување за сите нас ако некој што го носел дресот на репрезентацијата толку долго направи таков избор“. Повеќе

Меркел нон-грата

Во исто време кога на анкетите се уште е најпопуларниот политичар во Германија, Меркел е најмалку посакуваниот багаж што нејзини сопартијци би сакале да го имаат покрај себе за време на кампањата за годинешните избори како за Европски парламент, така и за локално. Повеќе

Преубав перформанс на Шалке во борбата за честа на рударите

На 21 декември во Рурскиот басен „Германија“ ќе се затвори и последниот рудник за јаглен во земјата. Најголемиот симбол на рударите - клубот Шалке и навивачите спремија голем перформанс во чест на сите рудари. Повеќе

Што беше лесно со Меркел

Уште не ни помрдната од кабинет, Меркел веќе почнува да зафалува, за сега само на тв спикери кои не мораа да прават јазични акробации секој пат кога го изговораат името на германската канцеларка. Сега со Анегрет Крамп-Каренбауер сè се менува. Повеќе

Европа никогаш нема да биде врвна гео-политичка сила

Избегнатата авионска несреќа на Ангела Меркел е одлична метафора за насоката во која се движи нејзината идеја за европска армија. Меркел беше присилена да фати лет на Иберија од Мадрид за да стигне на Г-20 самитот во Буенос Аирес. Повеќе

А где је НАТО?

Додека во нашиот галоп кон НАТО не остана дно што не го допревме (се молат надлежните ова да не го сфатат како предизвик), прво Макрон, па сега и Меркел откриваат сепаратистичка наклоност и се амбициираат околу формирање на сопствена европска армија. Повеќе

Трагедијата на Ангела Меркел

Раката што историјата ѝ ја подели на германската канцеларка Ангела Меркел беше полна го масовни предизвици: серија кризи во еврозоната кои доведоа до поделби меѓу Европејците; поделба по социјална основа засилена од економските тензии; и најголемиот бегалски бран од Втората светска војна. Наместо да ги решава овие работи, таа сепак реши само да ги менаџира. Повеќе