таг: американски претседателски избори 2020

Војната на левите корпоративни медиуми против Берни Сандерс

Една од редовните правни аналитичарки што се појавува на Ем-ес-ен-би-си, Мими Рока, за време на една дебата изјавува дека од Сандерс „и се ежи кожата... иако не можам да погодам што точно е проблемот“, и ова ежење отприлика е најточниот опис на ставот на корпоративните меинстрим медиуми кон кандидатот за демократска номинација. Повеќе

Како Блумберг планира да ја покрива претседателската кандидатура на Блумберг

До сега брендот Блумберг има правило дека нема никако да го истражува својот сопственик, неговото богатство и фондацијата. И ова ќе продолжи и ќе се прошири за време на претседателската кандидатура. Повеќе

Блумберг почна рекламна кампања од 100 милиони долари, без да објави кандидатура

Официјално поранешниот њујоршки градоначалник и актуелен мултимилијардер, се уште се нема приклучено во трката за претседателски кандидат на демократите. Исто така официјално тој започна 100 милиони долари вредна кампања со реклами против Доналд Трамп. Повеќе

Ако Трамп победи во 2020, Фејсбук ви е крив

Откако императорот Закерберг обзнани дека на натпреварот за претседател 2020 ќе дозволи политичарите да лажат во предизборните реклами, една од поранешните вработени на Кембриџ Аналитика (и клучен сведок во нивните злодела низ светот) порача дека кампањата на Трамп ќе има значителен бенефит од ова. Повеќе

Упатство за дебатирање против Трамп

Филип Рајнс е поранешен заменик-асистент државен секретар на САД и советник на Хилари Клинтон кој 17 години работи за нејзе. Рајнс исто така е човекот на кого Хилари се вежба за своите дебати со Трамп за време на изборите 2016. Повеќе

Дали претседателската дебатата се одржала ако луѓе не ја гледале?

Првото полувреме од втората дебатата на претседателските кандидати на Демократите (заради бројот на кандидати поделени се во два дена) одржана на Си-ен-ен бележи понорен пад на гледаноста од 40% во споредба со онаа во јуни. Повеќе

Трамп 2020 собра 460.000 долари само од продажба на пластични цевки

Најобични, најпрости, црвени пластични цевки на кои го пишува името Трамп и донесоа на кампањата на Трамп речиси половина милиони долари за нешто повеќе од една недела. Повеќе

Демократи 2020 + Обама

Поранешниот американски претседател е „многу загрижен за правецот во кој се движи неговата држава“ и може да се очекува тој да се вмеша и да помогне во победата на Демократскиот кандидат на изборите во 2020. Повеќе

Трамп бара да му ги вратат двете години мандат што му биле украдени

Откако некој спомна на Твитер, на Трамп му светна и му дојде да побара отштета за тоа што го смарале со истрагата за Русија и дека заради тоа не го истерал на раат претседателскиот мандат, па државата му должи судиски продолжетоци од дополнителни две години мандат. Повеќе