таг: американски претседателски избори 2020

Берни Сандерс се сака со донации

Во рок од 24 часа откако објави дека се приклучува на трката за претседател на САД, Берни Сандерс успеа да собере 6 милиони долари од донации. Повеќе

Што е потребно за Трамп да биде присилен пак да излезе на партиски избори во 2020?

Републиканците не минаа добро на последните избори за Конгрес, а Трамп речиси и да нема ден кога по некоја основа не минува добро. Овие првите имаат сериозен проблем со тоа што се случува, вториов барем за сега глуми дека ништо не го занима. Повеќе

Хилари има повеќе шанси да стане претседател на Либија отколку на САД

„Ако противотров за Трамп е Клинтон, тогаш противотров за ракот е инфарктот“, пишува за една од последните гротескни комбинации во кои Хилари повторно се враќа во игра колумнистот на Индипендент, Хаф и РТ, Џон Вајт. Повеќе

Клучни луѓе од Кембриџ аналитика работат на Трамп 2020?

Откако првоборците на Кембриџ аналитика уште пред некој месец глатко се префрлија во друга компанија што ја основаа минатата година, сега и остатокот од поставата се снајде за идни ангажмани. Повеќе

Обидот за реизбор на Трамп ќе биде најрасипаната кампања што некогаш е видена

Утехата на демократите е дека веќе е крајот на 2017 и се ближат меѓу-изборите за Конгресот во 2018, па за не така долго време "се додека успееме да избегнеме нуклеарна војна" претседателските избори во 2020 ќе бидат крајот на Трамп, пишува Пол Волдман во Вик. Повеќе

Мајкл Мур: Трамп е на пат да победи и во 2020

Трамп може нема да го освои мнозинството од гласачите, ама како што сега стојат работите сигурно ќе го освои мнозинството гласови од изборниот колеџ, порачува истиот човек кој уште во јули 2016 беше меѓу првите луѓе од меинстрим левицата кој предвиде пораз на Хилари. Повеќе

Да речеме дека Трамп освои втор мандат

Иако е премногу далеку и е малку веројатно, ваквата замисла неодоливо потсетува на средината на 2015, кога Трамп прв пат објави дека се кандидира за претседател, а и левите и десните се спрдачеа со него и замислуваа како би изгледала таа Америка чиј претседател е поранешен водител на реално шоу и сеопфатен кловн. Повеќе

  •