таг: Америка

Син му на Холифилд дебитираше во профи бокс со нокаут победа за 16 секунди

На 3 ноември во Лас Вегас настапи 22-годишниот Еван Холифилд, син на легендарниот светски шампион во две тешки категории, Ивандер Холифилд. Ова беше деби за Еван меѓу професионалците, а од него се очекува многу. Повеќе

Со еден гол да влезеш во историја на американскиот хокеј

Андреј Свечников има 19 години и игра за Каролина Хурикејнс. Во ситуација кога Овечкин брка историја за најдобар стрелец во историјата на НХЛ, младиот Свечников на мечот против Калгари (2:1) постигна лакрос-гол, погодок од зад голот, нешто што се видело на Светски првенства во хокеј но не и во НХЛ. Повеќе

Најлошиот резултат на САД во историјата, со група граѓани на терен

Американската репрезентација го претрпе и вториот пораз на Светското 2019. По Французите, скалпот им го зема и Србија која претпладнево беше подобра со 94:89 (32:7, 12:33, 27:28, 23:21). Кемба, Мидлтон и другарите ќе завршат 7-ми или 8-ми. Повеќе

Господин Грег Поповиќ

„Воопшто не е важно кои дечки не дошле, важни се момците кои се тука, кои жртвуваа цело лето за да бидат овде. Непочит е и кон Франција да зборуваме за тоа кој не дошол. Важни се овие 12 кои дојдоа“. Повеќе

А ќе речеш Америка, бејзбол, хот-дог, пристојна публика

За време на мечот меѓу Чикаго Вајт Сокс и Минесота Твинс во американската МЛБ лига, изби општа тепачка па мораше да реагира полиција. Повеќе

Австралија ја победи Америка после 55 години

Кошаркарите на САД го доживеаа првиот пораз од 2006 година. Во вториот пријателски меч, одигран во Мелбурн пред 52.079 гледачи, Австралија славеше 98:94. Повеќе

Расел Кроу платил 1.500 долари да ја гледа Австралија - Америка ама ништо не видел

Една од најголемите филмски икони, Расел Кроу вчера бил присутен на спектакуларниот меч во Мелбурн кој го следеа повеќе од 51.000 гледачи, платил карта од 1.500 долари ама... Повеќе

Америка и Австралија играа кошарка пред 51.000 гледачи, Мичел со порака на патиките

Кошаркарската селекција на Америка, во пријателска средба пред стартот на Светското првенство, ја совлада Австралија пред 51.218 гледачи во Мелбурн. Мечот го одбележаа неколку интересни моменти. Повеќе

Како е тоа Доналд Трамп крив што Америка нема да има дрим-тим на Светско

На 31 август во Кина стартува Светското кошаркарско првенство, но никаков Дрим-тим од Америка на кој сме навикнати нема да гледаме. Причините се разни а една е и конспиративна и поврзана со претседателот на САД. Повеќе