таг: африка

Напад на пчели на фудбал во Танзанија, кој лежеше, кој избега

За време на Купот на Независноста во Танзанија меѓу Јанг Африканс и Иринга Јунајтед, илјадници пчели ги нападнале играчите и гледачите. Некои фудбалери експресно легнале на земја и ја покриле главата, а други фатиле џом. Судијата нормално го прекинал мечот накратко зошто и тој бил нападнат. Кога фудбалот продолжил да се тркала, Јанг Африканс славел 4:0. Повеќе

Феноменот на селото Џуабен во Гана - сите се за Астон Вила

Љубовта на Африканците кон фудбалот може да се мери со онаа на Јужноамериканците. Дури и во најзапуштените места во Африка се тркала топката. Во едно село, Џуабен, во регионот Ашанти во Гана (Западна Африка), буквално секој мештан навива за Астон Вила. Имаат дресови, маици, шалови, капи од некогашниот европски првак од Бирмингем. Интересна и необична појава. Повеќе

„Сите ние сме Африканци“: нова изложба за врските помеѓу Македонија и Африка

Изговорена среде старата скопска чаршија, горната изјава може да зазвучи радикално. Но оваа изложба не само што ја промовира, туку и ја поткрепува со наоди од палеолит до денес. Повеќе

Антрополошка збирка „скриена“ повеќе од еден век

Британскиот колонијален антрополог Норткот Томас направил илјадници фотографии и аудио снимки на мажи, жени и деца од западна Африка помеѓу 1909 и 1915. Повеќе од сто години тие не биле презентирани во јавноста. До сега. Повеќе

„Бев гладен, играв бос и знам како е да се нема, што ќе ми се 10 Ферари“

Со 8 гола и 2 асистенции на 11 меча досега сезонава, Садио Мане потврдува дека е еден од најдобриот офанзивни фудбалери на светот денес. Неговата годишна плата во Ливерпул е проценета на 6,5 милиони евра, така што може да си приушти буквално што ќе посака. Ама не е таков. Повеќе

Мароканциве ја вртат игрицата

Ај што од Европа секој трет ден читаме за спектакуларни навивачки изданија, ама убаво е кога ќе се види вакво нешто и од друга страна на светот, особено од Мароко. Навивачите на Видад Казабланка, трофеен клуб од оваа земја, на мечот против Надхибу (4:1) направија интересна 3D кореографија. И не им е првпат. Повеќе

На Боб Гелдоф му е дојдено до Африка, само да не му наплаќаат данок

Најмалата оддалеченост меѓу Европа и Африка е 8 милји, заради што Гелдоф тоа го избира и како име за неговиот фонд чија главна цел е носење инвестиции во Африка. Пред некое време се дозна дека носењето инвестиции за Гелдоф не подразбира и носење данок во Африка. Повеќе

Во Алжир демнеат протести, златото на Куп на Африка го израдувал народот

Репрезентацијата на Алжир со 1-0 го победи Сенегал во финалето на Африканскиот Куп после еден чуден гол уште во 2' минута. Тоа беше и единствен шут на Алжирците за 90 минути и тоа не директен во гол. Повеќе

Французите немаат дерман од Африканскиот Куп на нации, уапсени 282 лица

Алжир тивко го почна Африканскиот Куп, но како одминува турнирот, ги победија сите противници и стигнаа до финалето. Славјето на овој успех донесе хаос на улиците во Франција. Повеќе