Победничка ноќ за Антиќ и Мекејлеб

Единствените двајца македонски кошаркари кои се борат во топ 16 фазата од Евролигата, победнични го завршија седмото коло во најелитното клупско кошаркарско натпреварување. Антиќ во дресот на Олимпијакос обезбеди голема победа на гостувањето против Кимки, а Бо Мекејлеб го доби турското дерби против Бешикташ.

Актуелниот европски шампион стигна до голем триумф на гостински терен против Кимки со резултат 87: 82 благодарение на пресвртот кој го оствари во последната четвртина. Домаќините на полувремето имаа предност од 43:35, а во своја корист го завршија и третиот период.

Последната четвртина грчкиот состав ја доби благодарение на четирите тројки во низа, со што остварија целосен пресврт на мечот. Перо Антиќ имаше одличен учинок со 11 поени, 8 скока и 2 украдени топки, а најпрецизни во таборот на Олимпијакос беа Хајнс и Спанулис со по 19 коша.

Во турското дерби кое се играше во Истанбул, Фенербахче го совлада Бешикташ со 78:72. Лидер на победничкиот тим беше Бојан Богдановиќ со 25 поени, а нашиот плејмејкер Лестер Бо Мекејлеб имаше учинок од 10 поени, две асистенции и четири украдени топки.

По лошото прво полувреме во кое домаќините губеа 10 коша разлика, успеаа да се вратат во игра во последната четвртина која ја добија со 30:17 и во сличен стил како Олимпијакос направија целосен пресврт.

15 февруари 2013 - 22:44