таг: олимпијакос

„Не носете руски знамиња да не настане калакурница“

Во пресрет на реваншот од Лига Европа меѓу украински Динамо Киев и грчки Олимпијакос, клубот од Пиреја излезе со официјално соопштение до своите приврзаници, во кое бара стриктно да се држат до некои совети, за да избегнат неволји. Повеќе

Од каде ја извади таа левица?

Покрај мајсторијата на Жиру со петица, доста фино голче, односно голчиште за издвојување од ЛЕ е и оваа бомба на Жил Диас од Олимпијакос на средбата со Динамо Киев. Повеќе

Газдата на ПАО остави црвена танга на клупата на Олимпијакос

Скоро и никој да не се сеќава кога последен пат се судриле двата најголеми грчки спортски колективи, а да не се случило срање. Во полуфиналето од Купот, во ОАКА Арената каде домаќин е Панатинаикос, гостите излегоа од теренот и ја напуштија салата револтирани од судењето. Повеќе

Симпатична кореографија La casa de papel на Олимпијакос - Милан

Навивачите на Олимпијакос, организирани под името Gate7, синоќа беа силен ветер во грб за нивните играчи кои со 3:1 го исфрлија Милан од Лига Европа. На грчкиот тим му требаше победа од два гола разлика и на крај ја оствари. Пред стартот на мечот Gate7 направи супер кореографија на тема La casa de papel со пехарот од Лига Европа како крајна цел. Повеќе

Каква шлаканица за Милан во Грција

На фудбалерите на Милан им се случи најнепосакуваното сценарио на гости против Олимпијакос. Пораз со два гола разлика и срамна елиминација. Од македонските претставници, Тричковски со АЕК ги завршува, а Адеми, Елмас и Ристовски ги продолжуваат настапите во ЛЕ. Повеќе

Несмасен судија на денот

Натпреварот меѓу Жалгирис и Олимпијакос во рамките на Евролигата донесе една комична ситуација. Судијата успеа да го фаулира тренерот на гостите и тоа го спружи на земја. Повеќе

Ела филе, ела нозицки

Лазарос Христодолуполус е единствениот фудбалер во грчкиот фудбал кој го облекувал дресот на најголемите грчки ривали. Роден е во Солун па играше за ПАОК, потоа за Панатинаикос, па го засакаа во АЕК и сега моментално е играч на Олимпијакос. Во април годинава даде страшен гол за АЕК со ножички во полуфинале на Куп, а синоќа за Олимпијакос против Дуделанж во Лига Европа (5:1) го повтори ремек-делото. Повеќе

Ти за Вардар или за Слога си?

Играш дерби од типот на Олимпијакос - ПАОК, инаку број 169-то во историјата во кое најзабранетата опција ти е да го загубиш, а ти го решаваш со трагедија од автогол. Епа нема полошо сценарио. Како само успеа да го направи ова Јагош Вуковиќ кој на душа ќе го носи сега цела сезона. Повеќе

Олимпијакос испука топ од преку 30 метри

Викендов беше празник за очи кога се во прашање евроголовите. Да не знае човек што попрво да издвои. Од чудесниот потег на Ибра, волшебниот волеј на Паје, до овој брутален проектил на Мохамед Камара на мечот Олимпијакос - Астерас Триполис.  Повеќе